Tarnów w malarstwie - wystawa

Pod koniec ubiegłego roku pojawił się w naszym mieście album pt.: „Tarnów w malarstwie”. Wydawnictwo powstało dzięki współpracy kilku instytucji, osób prywatnych i artystów. Zawiera 226 reprodukcji obrazów przedstawiających widoki Tarnowa, wśród których znajdują się malownicze zabytki, zaułki, panoramy miasta, pomniki, miejsca które są świadkami zmian zachodzących w naszym mieście w okresie od XVIII wieku po czasy współczesne. 
Ponieważ znaczna część prezentowanych obrazów znajduje się w zbiorach tarnowskiego Muzeum zainspirowani tym dziełem postanowiliśmy pokazać obrazy w Tarnowskim Ratuszu. 
Wystawa wzbogacona została także o dzieła znajdujące się w zbiorach miasta Tarnowa (15 obrazów) oraz w zbiorach prywatnych. Malowali tarnowską starówkę i tarnowskie widoki znakomici artyści wśród których warto wymienić: Stanisława Wyspiańskiego (przebywał w Tarnowie tylko jeden raz w sierpniu 1889 roku, powstało wtedy kilka rysunków Starego Miasta), Rafała Malczewskiego (w 1938 roku malował fabrykę w Mościcach). Są prace Andrzeja Dudzińskiego, Edwarda Dwurnika, Wilhelma Sasnala, Jerzego Martynowa, Witolda Pazery, Roberta Żybury i wielu innych. Pokażemy także najstarsze widoki Tarnowa znajdujące się w zbiorach Muzeum Okręgowego, są to obrazy m.in. Zygmunta Vogla, Aleksandra Plutzera, Alojzego Majchra. Temat nie jest nowy, Tarnów był już pokazywany kilkakrotnie na wystawach: „Widoki Tarnowa” (1964); „Tarnów w dawnych rysunkach i obrazach” (1982) oraz „Dawne i nowe widoki Tarnowa” (1999). Prezentacja w roku 2015 będzie jeszcze bardziej kompletna, wzbogacona o nowe prace i nowe nazwiska artystów działających w Tarnowie na przestrzeni ostatnich 200 lat. 

Wystawa "Tarnów w malarstwie" została otwarta w tarnowskim Ratuszu 30 stycznia 2015 r.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Ekspozycja trwać będzie do 3 maja 2015 r.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Izba Przemysłowo Handlowa w Tarnowie oraz Galeria Hortar
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.