Świat toruńskiego piernika - wystawa w Gmachu Głównym Muzeum

„Świat toruńskiego piernika” – to wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu. Opracowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu ekspozycja powstała w 2008 roku.

Wystawa została otwarta w Gmachu Głównym tarnowskiego Muzeum (Tarnów, Rynek 20-21) 6 marca 2015 r.
FOTOGALERIA WERNISAŻU

Wystawa zaprojektowana została na kształt stylizowanej drewnianej kogi (żaglowca handlowego), nawiązującej do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrzu zaaranżowano średniowieczny kram piernikarski, sklep z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wieczną piekarnię.
Na wystawie prezentowane są oryginalne zabytkowe obiekty muzealne (m.in. eksponaty słynnej toruńskiej kolekcji kunsztownie rzeźbionych form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami  ekspozycji są również możliwe do dotykania i oglądania kopie przedmiotów (np. kopie form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia). Ekspozycję uzupełniają pomoce dydaktyczne, aromatyczne i egzotyczne przyprawy, plansze informacyjne, archiwalne zdjęcia i plakaty oraz ucharakteryzowane na piekarza, kramarkę, kupca i sklepikarkę manekiny.Poznawanie fascynującej historii toruńskiego piernikarstwa rozpoczyna się od czasów średniowiecza i organizacji  cechowej rzemieślników, kontynuowane jest poprzez prezentację okresu przemysłu po współczesność.
Wystawa ma charakter interaktywny, integralną jej część stanowią warsztaty dla gości indywidualnych jak i grup, w trakcie których można wypiec dekoracyjne pierniki ozdobne o tradycyjnych kształtach oraz odkryć smak toruńskiego piernika, próbując wyrobów Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A.

Nazwa piernik pochodzi od słowa „pierny” - pieprzny. W skład ciasta piernikowego wchodzi mąka, miód oraz właśnie przyprawy korzenne (m.in. pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, goździki, anyż). Piernik toruński słynął z wybornego smaku oraz kunsztownego wykonania. Funkcjonował nie tylko jako przysmak, ale również ozdoba, podarunek czy nawet lekarstwo. Piernikom ozdobnym nadawano w Toruniu różne kształty m.in. dam i kawalerów w modnych strojach, zwierząt, karet, czy najczęściej - herbu miasta oraz najsłynniejszej „katarzynki”. Pierny przysmak przygotowywano w Toruniu od czasów średniowiecza (k. XIV wieku) w warsztatach piernikarzy zrzeszonych w cechu piekarzy. Rozwój rzemiosła nastąpił  w wiekach XVII i XVIII. Od XIX stulecia piernik wytwarzano na skalę przemysłową  w fabrykach Gustawa Weesego i Hermana Thomasa, a od 1907 roku również w zakładzie Jana Ruchniewicza. Obecnie największym producentem toruńskich pierników jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., której początki sięgają 1763 roku.

W dniach 7 lipca (wtorek), 9 lipca (czwartek), 14 lipca (wtorek), 16 lipca (czwartek) a także 21 i 28 lipca (wtorek) odbywać się będzie wakacyjna edycja warsztatów rodzinnych.

bilet normalny - 6 zł
ulgowy - 4 zł
Koszt warsztatów:
wypieczenie 1 piernika i zdobienie - 5 zł

pakiet - 2 małe pierniki i 1 duży ze zdobieniem - 17 zł

PS. Przypominamy, że pieczemy pierniki ozdobne!!! 

 
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.