Pożegnanie z Afryką - wystawa w Muzeum Etnograficznym

„Pożegnanie z Afryką” to wystawa, która  opowiada o codziennym życiu, kulturze, tradycjach i wierzeniach plemion Afryki Zachodniej, Północnej i Środkowej. Wystawa została otwarta w muzeum Etnograficznym w Tarnowie 16 marca 2015 r.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Jest to niepowtarzalna okazja do obejrzenia egzotycznych strojów, rytualnych masek, rzeźby, biżuterii, instrumentów muzycznych (balafon – z rodz. ksylofonów, sanza - z rodz. idiofonów szarpanych, djembe – jednomembranowy bęben), fetyszy (chroniących ludzi przed chorobami, czarami czy demonami), broni czy przedmiotów codziennego użytku i tych, które towarzyszyły  ludziom podczas obrzędów inicjacyjnych, święta plonów, ceremonii pogrzebowych oraz różnych magicznych praktyk.  Przedstawione na wystawie obiekty związane są z plemionami Tuaregów, Dogonów, Bambara, Buszongo. Uzupełnieniem wystawy będą obrazy namalowane przez artystów z Demokratycznej Republiki Kongo w latach 60. i 70. XX w. przedstawiające sceny z codziennego życia mieszkańców Czarnego Lądu.
 
Tuaregowie, zwani błękitnymi rycerzami Sahary (nazwa pochodzi od koloru strojów), dumny i niezależny lud koczowniczy, należący do grupy ludów berberyjskich. Posługują się własnym językiem i jako jedyni w Afryce Północnej nie używają pisma arabskiego, lecz własne – tifinagh. To mistrzowie geometrycznego i abstrakcyjnego zdobnictwa na przedmiotach codziennego użytku. Mieszkają w namiotach wykonanych ze skór wielbłądzich czy grubych, wełnianych tkanin rozpiętych na drewnianych żerdziach.  Na wystawie zobaczymy m.in. kopie namiotu tuareskiego, naczynia codziennego użytku, strój, siodło, broń.
Dogoni, jedno z najbardziej tajemniczych plemion Afryki Zachodniej (Republika Mali). Uważają się za pierwszych ludzi, którzy pojawili się na Ziemi. Twierdzą, że pochodzą  z jednej z planet krążących wokół Syriusza. Potrafią określić położenie Syriusza o każdej porze roku. Dogoni, to także utalentowani artyści. Stworzyli około 80 rodzajów oryginalnych masek, których cechą charakterystyczną są wydłużone, prostokątne lub trójkątne wycięcia na oczy zachodzące na kości policzkowe. Wiele z tych masek będzie można podziwiać w muzeum na wystawie.
Bambara (pogranicze Mauretanii i Republiki Mali) - Według jednej z legend pewnego dnia na ziemi pojawiła się antylopa Cziwara – istota mityczna, w jednej połowie ludzka a w drugiej zwierzęca. Zeszła z niebios nauczyć ludzi uprawiać zboże. Ludzie jednak zapomnieli o jej dobroczynnych działaniach i rozłoszczona Cziwara schowała się w głębokiej jamie. Aby ją przebłagać plemię Bambara zaczęło robić maski symbolizujące święte zwierzę. Maski Cziwara noszone są obecnie jako ozdoba głowy podczas obrzędowych tańców. Jest to maska koło której nie będzie można przejść obojętnie.
Buszongo – Ludzie rzucanych noży (Afryka Środkowa) Nazwa plemienia wywodzi się  od dawnej, tradycyjnej i niezwykle niebezpiecznej broni – noża pociskowego o osobliwym kształcie, zwanego szongo. Sztuka tego plemienia jest także jedną z najbardziej rozwiniętych tradycyjnych sztuk Afrykańskich. 

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Afrykanistycznego im. dr Bogdana Szczygła  oraz Kolekcji Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich w Olkuszu, Muzeum Misyjnego oo. Redemptorystów w Tuchowie.

Warsztaty w ramach wystawy:
„Etno-Africa” - to propozycja zajęć warsztatowych w gorącym klimacie Czarnego Lądu, skierowana do przedszkolaków jak i uczniów szkół podstawowych, podczas których wspólnie będziemy odkrywać egzotykę, kulturę oraz obyczaje afrykańskie. Mali podróżnicy poznają życie codzienne plemion: Tuaregów oraz Dogonów z wplecionymi w ich egzystencję rytuałami. Wprowadzeniem do spotkań będą wędrówki „palcem po mapie” mające na celu wzbudzenie zainteresowania dziedzictwem Afryki z jej położeniem geograficznym oraz warunkami bytowania. Chociaż dzielą nas tysiące kilometrów, odpowiednia muzyka oraz scenografia ekspozycji muzealnej, sprawią jednocześnie nietypowy i  oryginalny nastrój, sprzyjający zabawie oraz identyfikacji z mieszkańcami odległego kontynentu. Zatem wspólnymi siłami dzieci wraz z pracownikami muzeum wykonają afrykańskie maski, zwierzęta powszechnie występujące w dżungli, na sawannie oraz Saharze jak również biżuterię wzorowaną na stylizowanym oraz osobliwym wzornictwie, przy użyciu zróżnicowanych środków plastycznych Ucharakteryzowani i przebrani stworzymy własną choreografię tańców rytualnych przy dźwiękach bębnów oraz  poczytamy afrykańskie bajki w plecionych chatach na zewnątrz muzeum.
Naszym celem zatem niech będzie poznanie wielopłaszczyznowej kultury, dostrzeżenie różnic, ale  i podobieństw w zabawach dzieci afrykańskich oraz polskich, ale i rozpowszechnienie wiedzy na temat odległych zakątków świata jako elementu etnograficznego.

Wystawa czynna będzie do 13 czerwca 2015 r.

Manekiny do wystawy udostąpniła firma:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.