W kręgu światła lampy naftowej

W okresie od 11 maja do 28 czerwca 2015 r. w Muzeum Okręgowym w Tarnowie (Rynek 3 w Tarnowie) prezentowania jest wystawa „W kręgu światła lampy naftowej”.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Spektrum ekspozycji stanową różnorodne lampy naftowe powstałe w latach 1855 -1925, uzupełnione zdjęciami i grafikami o tematyce naftowej oraz pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu, twórcy polskiego przemysłu naftowego. Przedstawione na wystawie obiekty są dowodem wysokiego poziomu technicznego i kunsztu rzemiosła artystycznego w 2. połowy XIX w. Na wystawie najliczniejszą grupę stanowią lampy naftowe z lat 1865 – 1900. Pochodzą one głównie z wytwórni niemieckich, austriackich i węgierskich. W ich stylistyce przeważa dekoracja eklektyczna nawiązująca do antyku, baroku, biedermeieru, a także zapowiadająca początki secesji. Eksponaty te pod względem formy i materiału są odbiciem trwających w 2. połowie XIX wieku wzmożonych poszukiwań twórczych. Ówcześni mistrzowie znacznie wzbogacili swój warsztat o zdobycze techniczne XIX wieku, co znalazło szerokie zastosowanie głównie w wyrobach rzemiosła artystycznego, jakimi niewątpliwie są niektóre lampy naftowe. Przedstawione na wystawie różnorodne lampy (począwszy od gospodarczych, poprzez salonowe po lampy specjalistyczne) wykazują szeroki zakres zastosowania oświetlenia naftowego doskonale adaptującego się w różnych dziedzinach życia. Lampy naftowe poza swoim zastosowaniem praktycznym, oświetleniowym stanowiły ważny element wystroju wnętrza. Często tworzone były na indywidualne zamówienie z użyciem bardzo drogich materiałów takich jak srebro, kość słoniowa, półszlachetne kamienie, porcelana. Do ich dodatkowego zdobienia stosowano techniki złotnicze, emalierskie i malarskie a także wykorzystywano rzeźby najwybitniejszych twórców. Wartość artystyczna i jakość materiałów użytych do wykonania konkretnej lampy uzależniona była przede wszystkim od zasobności finansowej nabywcy. Występowały one niejednokrotnie w komplecie z zegarem lub świecznikami tworząc razem jedną spójną całość, np. z dekoracją kominka czy sztukaterią w salonie. Bogato zdobione lampy naftowe były wówczas  obowiązkowym elementem wyposażenia zamożnych domów mieszczańskich, pałaców i dworów na ziemiach polskich.Ulotność kruchych materiałów takich jak szkło, porcelana czy fajans, z których wykonane są elementy najcenniejszych lamp naftowych sprawiła, że tylko nieliczne egzemplarze przetrwały do czasów współczesnych w nienaruszonym stanie.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji przedstawiających historię oświetlenia.

Mamy nadzieję, że nasza ekspozycja będzie miała dla państwa dużą wartość historyczną i edukacyjną oraz przyczyni się do lepszego poznania początków polskiego a zarazem światowego przemysłu naftowego i kultury materialnej XIX w.

Krzysztof Gierlach
Muzeum Podkarpackie w Krośnie


Partner Wystawy: TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Tarnowie

 
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.