Niezapomniany Świat Dziewczęcych Lat - wystawa lalek z kolekcji Teresy Waydowicz

W Zamku w Dębnie czynna jest wystawa "Niezapomniany Świat Dziewczęcych Lat” - z kolekcji Pani Teresy Waydowicz,  prezentującą około 400 lalek z kategorii  kolekcjonerskiej  „lalka  porcelanowa”.
Ta kolekcja udowadnia, że lalka to miniaturowe dzieło stuki. Te „małe istoty” są dziełem ludzkich rąk i serc, i od wieków stanowiły zabawkę najbardziej pożądaną przez dziewczynki. Trudno się temu dziwić -  ponieważ lalka przypomina wyglądem postać ludzką. W zabawie pełniła więc rolę powiernicy sekretów, koleżanki, małego dziecka. Wśród prezentowanych  lalek niezwykłą pozycję zajmuje rzadka  kolekcjonerska lalka Armanda Marceilla wykonana w latach 1890-1915 (jej porcelanowa głowa połączona jest z tułowiem z „papier mache”, do którego przytwierdzono za pomocą kulkowych drewnianych stawów nogi i ręce).
Wśród prezentowanych na wystawie piękności odnajdziemy także lalkę Franklina Minta „Anniversary Bridesmaid” - druhnę o pięknej smukłej sylwetce w sukni zdobionej haftem, dodatkami oraz stylową fryzurą uwzględniające szczegóły panującej mody.  Franklin Mint to producent wyjątkowych lalek, które można uznać za prawdziwe dzieła sztuki. Większość z nich przedstawia osoby dorosłe, wiernie odzwierciedlające konkretne postaci, np. Diana Księżna Walii lub jak w wypadku serii „Gibson Girl” – postaci grafik Charlesa Gibsona.
Wystawa czynna do końca czerwca 2015
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.