Historia kołem się toczy - już w sobotę otwrcie niezwykłej wystawy zabytkowych rowerów

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, Oddział Muzeum Okręgowego przygotowało wystawę  „Historia kołem się toczy”, która została otwarta w sobotę 20 czerwca 2015 r.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Wystawa ukazuje historię rowerów od jej początków do lat 50. XX wieku. Na wystawie znalazły się obiekty ze zbiorów prywatnych dwóch wieliczan: Czesława Wesołowskiego i jego syna Szymona. Kilkadziesiąt zabytkowych rowerów i używanych drzewiej akcesoriów rowerowych zdobić tę ekspozycję. 
Zaprezentowane zostały rowery, które posiadają ciekawostki techniczne, m.in: przekładnie łańcuchowe, biegowe, wał kardana, innowacyjne zawieszenia i amortyzatory. Dzisiaj rozwiązania techniczne niemal standardowe, niegdyś stanowiące nie lada zdobycze techniki, poprawiające komfort podróżowania rowerem.
Wśród bicykli są także takie, które posiadają koła na drewnianych obręczach. Niektóre z nich są tak unikalne, że do czasów obecnych zachowało się zaledwie kilka egzemplarzy. Na wystawie zobaczyć można także rowery i motorowery z doczepianymi silnikami.
Całość wystawy uzupełniają dawne fotografie ze zbiorów muzealnych oraz zbiorów Marka Tomaszewskiego, znanego kolekcjonera a także przyjaciela Muzeum.

Interesującą propozycją dla zwiedzających wystawę jest również możliwość przeniesienia się do starego atelier fotograficznego i zrobienia sobie zdjęcia z charakterystycznym rowerem.

Na wystawie zobaczymy m.in.
- Bicykl z 1878 r.
- Bicykl dziecięcy z 1890 r. 
- Drewniany „wózek” dziecięcy  z 1880 r.
- Rower wojskowy, składany z 1929 r.
- Rower trójkołowy z 1916 r.
- Gokart drewniany z 1935 r.
- Rower galicyjski z 1908 r.
- Rower wyścigowy Adler z 1938 r.
- Rower z doczepianym silnikiem z 1910 r.
- Motorower z 1918 r. Francja
- Drewniany rower z 1910 r. 

Kolekcjoner Czesław Wesołowski zbiera rowery od czterech dekad. Ma 400 eksponatów i około 3000 akcesoriów. Wśród entuzjastów poruszania się na dwóch kołach o własnych siłach jest niezwykle cenionym ekspertem.

Wystawa będzie czynna do 30 września 2015.

Mecenas Wystawy:

Lago - nowe mieszkania w Tarnowie


Sponsor:

Bieniasz Bike


Patronat medialny:

IMAV
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.