Ceramika huculska - wystawa dzieł ukraińskiej artystki Marii Hryniuk

W dniu 17 lipca (piątek) w muzeum Rynek 3 otwarta została wystawa "Ceramika Huculska"

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Na wystawie zaprezentowane zostały współczesne wyroby w stylu huculskim artystki z Ukrainy pracującej w Kosowie. Kosów Huculski to miasto na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, które jest do dziś centrum garncarstwa, gdzie wytwarzana jest malowana ceramika. Maria Hryniuk jest artystką, która maluje naczynia, kafle, świeczniki w charakterystyczne wzory i przedstawienia nawiązujące do tradycyjnego zdobnictwa Hucułów.

W 2014 roku Tarnowskie Muzeum podpisało porozumienia o współpracy z Kosowskim Instytutem Sztuk Stosowanych i Dekoracyjnych Lwowskiej Akademii Sztuki Narodowej w Kosowie oraz z Fundacją Avtentica Huculszczyzny, wystawa jest efektem tych porozumień i początkiem wymiany wystaw. Warto dodać, iż Pani Maria Hryniuk była członkiem jury konkursu Malowana Chata w Zalipiu i swoje obserwacje i doświadczenia przeniosła na grunt Ukraiński, gdzie organizuje w podobny sposób konkurs „Malowany Dzban”. Na drugiej edycji tego konkursu we wrześniu bieżącego roku zaprezentowana zostanie wystawa dzieł malarek z Zalipia.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.