Andrzej Trybulski –Przegląd Twórczości z Okazji Siódmej Dekady Życia Autora

Wystawa otwarta podczas "Świętojańskiej Nocy Muzealnej" 

Andrzej Trybulski –Przegląd Twórczości z Okazji Siódmej Dekady Życia Autora


Andrzej Trybulski, architekt, urbanista, pedagog, grafik, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). Urodził się 14 stycznia 1945 r. w Tarnowie i tu ukończył III LO. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej malarstwo i grafikę u prof. Krystyny Wróblewskiej. Pracę dyplomową wykonał pod kierunkiem prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego i uzyskał dyplom mgr inż. architekta w 1969 r., tam też odbył studia podyplomowe w zakresie konserwacji zabytków architektury i urbanistyki u prof. Wiktora Zina w 1998 r.
W dorobku zawodowym posiada liczne plany zagospodarowania przestrzennego gmin i miast byłego województwa tarnowskiego. Jest autorem wielu projektów architektonicznych m. in.: adaptacja budynków zagrodowych Wincentego Witosa na muzeum, budynek UG w Ciężkowicach i leśniczówka w Jastrzębi, pomnik Sandora Petofiego w Tarnowie, adaptacja wnętrz hoteli („Cristal Park” w Tarnowie i „Unitra” w Polańczyku), adaptacja poddaszy i wnętrz oraz elewacje sądów w Tarnowie, Bochni i Brzesku, kilkadziesiąt projektów domów mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej (w tym wnętrza). Znaczący udział w jego twórczości stanowi sztuka sakralna, m. in.: dzwonnica przy kościele XX. Filipinów , remont i modernizacja obiektów i wnętrza klasztoru kamedułów na Srebrnej Górze w Krakowie, koncepcja modernizacji katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Odessie, projekt wnętrza i wyposażenia kościoła pw. MM Kolbego w Tarnowie, a ostatnio kapliczki MB w Skrzyszowie-Zabagniu i św. Józefa w Skrzyszowie-Bieńkówce. 
Należy do nielicznej grupy architektów, którzy równolegle do pracy zawodowej wypowiadają się w dziedzinie sztuk plastycznych (ponad 200 projektów plakatów – w tym I nagroda na 200-lecie diecezji tarnowskiej; znaki graficzne – m. in. „Biblos”, KIK, „Pueri Orantes Tarnovienses”, „Pueri Cantores Sancti Nicolai”; MBP. Pieczęcie parafii, m. in. pw. Chrystusa Króla w Stanisławowie, pw. Wniebowzięcia NMP we Lwowie, pw. MM Kolbego w Tarnowie. Autor szat graficznych kilkunastu książek i kilkudziesięciu wydawnictw - współzałożyciel i redaktor graficzny czasopisma ogólnopolskiego Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży „Wzrastanie” (1986-1990). Redaktor graficzny  „Tarnowskiego Informatora Związkowego Solidarność” MKZ Małopolska (1981), czasopisma KIK „Odpowiedź”, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej „Tarnowianin” (1989-1990), Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego „Nasze Sprawy”, biuletyn prafialny „Maksymilian”. Autor licznych grafik (m. in. grafika Karoliny Kózkównej, oficjalnie używana w wydawnictwach okolicznościowych oraz dekoracjach kościelnych i miejskich podczas wizyty Jana Pawła II w Tarnowie). 
Od początku istnienia parafii pw. MM Kolbego w Tarnowie corocznie projektuje Ciemnicę i Grób Pański (nagroda KAI w konkursie ogólnopolskim 2013). Współzałożyciel twórczej grupy „TA”, uczestnik wszystkich wystaw zbiorowych grupy (1988-1989). Twórczość prezentował na kilkunastu autorskich wystawach. W Krakowie, podczas Międzynarodowych Biennale Architektury (1985-1991), w Instytucie Francuskim, w Pałacu Sztuki (wystawa „Profesorowie i Studenci” towarzysząca jubileuszowi 70-lecia Politechniki Krakowskiej 2015) oraz w Tarnowie (KIK, Miejska Biblioteka Publiczna, Sala Lustrzana).
W swoim dorobku posiada projekty medali i okolicznościowych stempli pocztowych, scenariusze wystaw (Tarnów, Poznań, Warszawa), scenografie sztuk teatralnych.
Jego prace graficzne i malarskie znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, we Francji, Włoszech, Niemczech, Anglii, Polsce oraz w archiwach Watykanu.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.