Za włosami, za lasami… – wystawa malarstwa Witolda Pyzika z cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej

27 lipca w Muzeum Okręgowym w Tarnowie – Galeria „Piwnica pod Trójką”, odbyło się otwarcie kolejnej wystawy realizowanej w ramach cyklu: ”Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Autorem wystawy malarstwa pt.: „Za włosami, za lasami…” jest mieszkający na stałe w Paryżu Witold Pyzik.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Urodził się w 1961 roku w Gdańsku. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Gdyni. Po romanistyce na UMCS w Lublinie, oraz rzeźbie na PWSSP w Poznaniu, wyjechał na stale do Francji w 1985 roku. Prowadzi własną pracownię konserwacji rzeźby „ATELIER PYZIK” (www.archistatue.com).
Na swoim koncie posiada ogromny dorobek artystyczny, na który składają się m.in. realizacje pomników i płaskorzeźb, wystroje wnętrz w kościołach i kaplicach, dekoracje do filmów, sztuk teatralnych oraz reklamy: w Paryżu, Lille, Avignon, Saintes, Amiens, Beauvais, St-Amand-les-Eaux, Domont i wielu innych miejscowościach we Francji. Zajmuje się również twórczością własną w dziedzinie rzeźby i malarstwa. Od roku 1981 regularnie uczestniczy w wystawach zbiorowych w galeriach we Francji, Polsce (Gdynia, Gdańsk, Tczew), oraz Rumunii – w muzeum miasta Rumnicu-Valcea na Wołoszczyźnie.
Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, w większości zrealizowanych w galeriach francuskich. Od 10 lat współpracuje z „Galerie Guillaume” w Paryżu. Oprócz działalności artystycznej, pracuje, jako nauczyciel rysunku w Wyższej Szkole Animacji Numerycznej – „Supinfocom” w Velenciennes we Francji. Należy do Związku Artystów „La Maison Des Artistes”. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji i kolekcjach prywatnych we Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, USA, Kanadzie, Australii, Rumunii, Monaco i Polsce. Jest członkiem wspierającym Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Tarnowskiego.
Ważniejsze dokonania:
1995 – Paris, Le Pont Neuf – Maszkarony
1997 – Paris, Le Louvre – Postać w kamieniu, La Fontaine
1998 – Paris – Opera Garnier – Rzeźby dekoracyjne w wyższych kondygnacjach fasady głównej
1999 – Avignon – Katedra, kapitele kopuły
2006-2007 – Amiens – Katedra Notre Dame – Transept Południowy; posągi, kapitele, kwiatony, crochets, baldachimy, fryzy, seria postaci w „kole czasu” wokół rozety – ACMH Poncelet
2006 – Beuvais – katedra Saint Pierre – na przyporach strony północnej chimery, gargulce, crochets, kapitele – ACMH Poncelet
2009 – Paris – Hotel Bethune-Sully – Lukarny attyki, fragmenty płaskorzeźb Jean Goujon, tympanony z głowami kobiet i elementami roślinnymi – ACMH Lagneau
2006-2011 – St-Amand-les-Eaux – Barokowa wieża opactwa Benedyktynów, kompozycje figur świętych, maszkarony, aniołki w chmurach, fryzy, kasety, obramowania okulus, kapitele – ACMH V. Brunell
2012 – Pałac w Chambord – wieża Henryka V – kapitele, posąg dziecka, kandelabry z płomieniami.
Wystawy indywidualne:
1992 – Tours – Galeria “Maurice Maturin”
1989 – Le Kremlin-Bicêtre, Espace “Le Grand Réservoir”
2000 – Strasbourg – Siedziba Rady Europy
2000 – Uzès – Ogrody Średniowieczne
2000 – Paryż – France 2 – “The ou café”, program telewizyjny prezentowany przez Catherine Ceylac
2001 – Avignon – Galeria “Abadie”
2001 – Montpellier – Galeria “Saint Ravy”
2002 – Galeria “Art-Floor”
2002 – Issy les Moulineaux – Siedziba laboratoriów” Johnson & Johnson”
2003 – l’Haï les Roses – Galeria “Dispan de Floran”
2004 – Paryż – “Galeria Gouillaume”
2005, 2008 – Paryż – “Galeria Gouillaume”
2005 – Chambéry – “Galerie du Larith”
2006, 2007, 2010 – Rochefort – “Galerie Royale”
2012 – Fécamp – Palais Bènèdictine
2013 – La Défense – Siedziba KPMG
2013 – Paryż – “Galeria Gouillaume”
Cykl wystaw “Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest od 2010 roku w ramach współpracy Muzeum Okręgowego i ZPAP Okręg Tarnowski.
Wystawa będzie czynna do 23 sierpnia 2015 r.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.