Powrót Czarodzieja - wystawa ceramiki Bolesława Książka w Zamku w Dębnie

W Muzeum – Zamek w Dębnie w okresie letnim (od 9.08 do 5.10.2015 r.) zagości retrospektywna wystawa nieżyjącego artysty - ceramika Bolesława Książka zatytułowana „Powrót Czarodzieja”.
Wystawa przypomni postać jednego z najbardziej znanych polskich artystów ceramików czasów powojennych, wybitnego technologa, który m. in. tajniki związane z technologią ceramiki zgłębiał w Pekinie.

Wernisaż odbędzie się podczas Letnich Spotkań przy Winie 9 sierpnia 2015 o godz. 17.00.

Bolesław Książek urodzony w Romanowie koło Kijowa w 1911 roku dojrzałe swoje życie związał na ponad 40 lat z Łysą Górą koło Tarnowa, gdzie w 1971 roku założył własną pracownię. Zapisał się mocno w pamięci jej mieszkańców jako człowiek nietuzinkowy, wulkan twórczych pomysłów i energii, którego współpracująca z nim ówczesna dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie Krystyna Baniowska – Stąsiek nazwała jakże trafnie „Czarodziejem z Łysej Góry”. Bolesław Książek w ciągu swojej długiej działalności artystycznej miał 30 wystaw indywidualnych, oraz uczestniczył w około 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą , na których otrzymał szereg nagród i wyróżnień.
Dla Łysej Góry, małej podgórskiej wioski fenomenem ówczesnych czasów (a mowa tu o roku 1947) było powstanie Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „KAMIONKA”, zakładu produkującego ceramikę dekoracyjną i użytkową. To właśnie w Spółdzielni KAMIONKA od roku 1952 Bolesław Książek pełniąc funkcję kierownika artystycznego, wycisnął swój indywidualny, charakterystyczny styl na produkowanych w tym czasie wyrobach,  które śmiało konkurowały na rynkach krajowych i zagranicznych z renomowanymi zakładami ceramicznymi. Stał się w ten sposób twórcą łysogórskiej szkoły ceramicznej. 
Wystawa ma za zadanie przywołać pamięć tego wybitnego człowieka i jego znakomitą twórczość, a także ceramiki łysogórskiej tamtych czasów – ginących świadków minionej epoki, dla młodych abstrakcyjnie nieokreślonej, dla starszych – przeciwnie, wciąż żywej w pamięci. Ta nieco zapomniana postać w ostatnim czasie przywołana została dzięki współczesnym pracom badawczym nad fenomenem  ceramiki architektonicznej powstającej w latach 50tych i 60tych XX wieku na terenie całego kraju, we wnętrzach i na elewacjach teatrów, kin, domów kultury, sklepów, kawiarni, restauracji i dworców.  
W jej powstawanie bardzo znaczący wkład miał Bolesław Książek. 
Na wystawie zaprezentowane będą wyroby artystyczne Bolesława Książka, a także rękodzielnicze Spółdzielni KAMIONKA , z czasów kiedy był jej kierownikiem artystycznym:
wyroby ceramiki artystycznej unikatowej, naczynia dekoracyjno – użytkowe, figurki, ceramiczne obrazy będące kompozycjami, w których artysta prowadził nieustający eksperyment z formą, fakturą i szkliwem. Dopełnieniem wystawy będą projekty, dyplomy, fotografie, a także prezentacje multimedialne.
Większość zaprezentowanych eksponatów pochodzić będzie ze zbiorów prywatnych.
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.