GDY SŁOŃCE BYŁO BOGIEM - wystawa o starożytnym Egipcie już otwarta!

Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Farma Iluzji sp. z o.o., zapraszają na unikatową wystawę poświęconą starożytnemu Egiptowi.
Wystawa została otwarta 2 listopada 2015 r.

FOTOGALERIA WERNISAŻU
  
Wystawa zatytułowana „Gdy słońce było bogiem”, to multimedialna ekspozycja interaktywno - edukacyjna, będąca jedynym profesjonalnym projektem tego typu w Polsce. Zrealizowana jest w nowatorskiej konwencji, która łączy wystawę z widowiskiem. Operując elementami show, światłem, dźwiękiem oraz efektami wzbudzającymi grozę i zaskoczenie, przekracza granicę tradycyjnego wystawiennictwa. Wystawa jest wydarzeniem z zakresu mixed media i  absolutnym pionierem tego nurtu w Polsce. 
Uczestnicy zostaną poprowadzeni przez multimedialnego przewodnika do wnętrza świątyni oraz grobowca faraona, gdzie przeżyją fascynujące spotkanie z egipskimi bogami, mumiami, odkryją tajemnicę legendy o klątwie faraona, staną twarzą w twarz z mumią i  będą uczestniczyć w budzących fascynacje rytuałach mumifikacji. Po zapoznaniu się z kulturą i historią starożytnego Egiptu przejdą do specjalnie przygotowanego pomieszczenia, gdzie zapoznają się z techniką i sztuką balsamowania. Dodatkową atrakcją będzie możliwość samodzielnego przeprowadzenia procesu mumifikacji pod nadzorem osoby prowadzącej, która jednocześnie wyjaśni w jakim celu zachowywano ciało zmarłego w nienaruszonym stanie. Dodatkową, zdobytą umiejętnością będzie zapoznanie się z techniką bandażowania płótnem. 
Równolegle będą prowadzone warsztaty  plastyczne nawiązujące do symboliki starożytnego Egiptu. Pod nadzorem plastyka wykonane zostaną  talizmany  z wyobrażeniem skarabeusza oraz kota bogini Bastet z wykorzystaniem masy solnej, farb i pasmanterii. Propozycją dla starszych grup będzie możliwość nanoszenia hieroglifów i wzorów fresków ściennych na czystych, lnianych torbach. (lniane torby przeznaczone dla starszych grup). Ułatwieniem pracy będą specjalnie przygotowane szablony. Najmłodsi będą mogli wykonać z kartonu maski bógów egipskich. Wykonane prace autorzy zabierają ze sobą. Poprzez uczestnictwo w warsztatach młodzież poszerzy swoją wiedzę  historyczną w sposób trwały, skuteczny i przyjemny, nabędzie nowe umiejętności z zakresu  rzemiosła artystycznego, zostanie rozbudzona twórcza i estetyczna postawa oraz chęć do kreatywnego poznawania świata. Dla każdej osoby (młodsze grupy)  uczestniczącej w zajęciach będzie pamiątkowy magnes z symbolami egipskimi. Warsztatom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna o starożytnym Egipcie opisująca m.in. położenie geograficzne i warunki naturalne, okresy w rozwoju i zjednoczeniu Egiptu, wierzenia Egipcjan, architekturę (główne świątynie, piramidy) mumifikację i pogrzeby, system pisma zaliczany do najstarszych na świecie. Niezwykle ważnym aspektem będzie uświadomienie młodzieży związków starożytności ze współczesnością (życie codzienne, sposób ubierania, żywienia). 

Pieczę merytoryczną nad projektem objął prof.dr hab. Karol Myśliwiec – egiptolog, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.

Ta niezwykła wystawa była dostępna do połowy lutego 2016 roku.

Wystawa została zakończona

Gdy słońce było bogiem - logotypy
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.