Czar herbaty ukryty w puszce - wystawa z cyklu Kolekcjonerzy w Muzeum

Wystawa zorganizowana w ramach cyklu poświęconemu kolekcjonerstwu. Wystawy kolejno ukazują sylwetki pasjonatów i ich zbiory. Niejednokrotnie świadome wybory tworzą liczne, ciekawe i wartościowe kolekcje. Ideą cyklu jest prezentacja tych zbiorów i ich interesujących historii szerszej publiczności. 

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Wystawa pt. „Czar herbaty ukryty w puszce” z kolekcji Anny Starostki, przedstawia puszki z różnych stron świata, opakowania z wielu gatunków herbat, akcesoria związane z parzeniem szlachetnego napoju oraz serwisy porcelanowe, w których serwowano herbatę. Ekspozycja uzupełniona jest porcelaną ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wystawie towarzyszą lekcje muzealne podczas których dzieci poznają różnorodne gatunki herbat i tradycje związane z jej parzeniem. 

Anna Starostka - tarnowianka, zawodowo związana z służbą zdrowia, miłośniczka dobrej herbaty, poezji, słonecznej Italii oraz języka włoskiego. Świadomym smakoszem herbaty została już w liceum. Od tego momentu wyszukiwała i zdobywała różne gatunki herbat.  W wieku 21 lat zakupiła puszkę herbaty Earl Grey w PEWEX-ie, której smak ją urzekł i ten moment uznaje za początek swojej kolekcji. Jej zbiór liczy ok. 150 puszek metalowych oraz grubo ponad 1000 opakowań po herbacie z wielką przyjemnością wypitej solo lub wraz z przyjaciółmi. Uzupełniony jest liczną literaturą dotyczącą tradycji picia szlachetnego naparu oraz poświęconą uprawie i gatunkom herbaty. Pani Anna posiada także egzemplarze a także puszki z różnych stron świata, najczęściej kupuje je sama czasem są to podarunki. Z każdej wyprawy stara się przywieźć nową herbatę. Często w puszkach albo opakowaniach znajduje się jeszcze aromatyczny susz, który jak sama mówi odradza wspomnienia z przeszłości lub buduje nowe. Oprócz puszek na wystawie znajdują się opakowania kartonowe z różnych herbat. Często są to serie herbat, które obejmują najpopularniejsze marki i gatunki tj. chińską Golden Yunnan, czy indyjską Assam. Pani Anna wspomina czasy gdy zielona herbata nie była jeszcze znana i popularna w Polsce i za swój trochę odmienny smak uznawano ją  za mniej wartościową.

Wernisaż: 14.03.2016, g. 18:00
Miejsce: siedziba MOT, ul. Rynek 3
Wystawa czasowa,  czynna do 24.04.2016
Kurator wystawy: Manuela Stadnicka-Hoffman
Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Sponsor: „Szlachetny Smak” – C.H. Świt
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.