Gromnicki Nikifor. Jan Kawecki - malarz i rzeźbiarz - wystawa w Muzeum Etnograficznym

„Gromnicki Nikifor. Jan Kawecki - malarz i rzeźbiarz” - wystawa z kręgu ludowej sztuki nieprofesjonalnej, reprezentowanej przez artystę pochodzącego z ziemi tarnowskiej. 

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Jan Kawecki jest samoukiem, przedstawicielem sztuki „naiwnej”. Sztuka od lat stanowi sens jego życia. Twórczość artysty, stylem malarskim oraz tematyką, przypomina prace słynnego Krynickiego Nikifora. Są to baśniowe i bajecznie kolorowe ujęcia architektury, jak również pejzaże, wizerunki świętych, sceny rodzajowe. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych w Polsce, a talent artysty zauważony i doceniony został przez znawców sztuki ludowej (min. prof. Aleksandra Jackowskiego). Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie obejmuje całokształt jego dorobku artystycznego. Zgromadzone eksponaty (około 130 obiektów) reprezentują wszystkie dziedziny sztuki uprawiane przez twórcę, a więc malarstwo farbami olejnymi, temperami, pastelami olejnymi na różnych podłożach (płótno, płyta pilśniowa, karton, papier), rysunek ołówkiem, kredkami, pisakami oraz rzeźbę i płaskorzeźbę drewnianą (polichromowaną). Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Etnograficznego Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz kolekcji własnej Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Oddział Etnograficzny. Ekspozycję wzbogaca film o Janie Kaweckim i wydawnictwo - katalog autorstwa Urszuli Gieroń, który będzie można zakupić podczas wernisażu. 
 
Wernisaż: 07.03.2016, g. 17:00
Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 10
Wystawa czasowa, czynna do 27 maja 2016
Kurator wystawy: Urszula Gieroń
Organizator wystawy: Muzeum Etnograficzne- Oddział Muzeum Okręgowego  w Tarnowie
Współpraca: Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Powiat Tarnów, Gmina Gromnik


Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.