Czerwień – gród między wschodem a zachodem - wystawa czynna do 1 września 2017 r.

Prawie 1,5 tys. zabytków pochodzących z okolic X-XIV-wiecznego Czermna, „stolicy” dawnych Grodów Czerwieńskich, można zobaczyć na wystawie „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, kamienica nr 3. Wystawa  została otwarta 3 lipca i potrwa do 1 września 2017 r.

Zabytki te pozyskane zostały podczas wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych w Czermnie - miejscowości położonej w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tyszowce, nad rzeką Huczwą. 

We wczesnym średniowieczu istniał tu potężny ośrodek grodowy, identyfikowany przez wielu archeologów i historyków z latopisowym Czerwieniem. Był on przedmiotem sporów pomiędzy Polską Piastów i Rusią Kijowską, kilkakrotnie przechodząc z rąk do rąk. Walki toczyli: Mieszko I, Bolesława Chrobry i książęta ruscy - Jarosław, Mścisław i Włodzimierz. Dziś na terenie wsi wznoszą się relikty ogromnego grodu z rozległym, ufortyfikowanym niegdyś podgrodziem, otoczonego pozostałościami osad oraz cmentarzyskami. Cały kompleks, zajmował olbrzymią przestrzeń, a niektóre jego części połączone były drewnianymi pomostami ciągnącymi się kilometrami przez bagna i rozlewiska. 
Charakter znalezisk archeologicznych pochodzących z wieloletnich badań wykopaliskowych wskazuje na niezwykle wysoką rangę tego ośrodka. 

W 2011 roku w Czermnie odkryto jeszcze dwa skarby datowane na XIII-XIV wiek, zawierające kunsztownie wykonaną biżuterię srebrną - bransolety, zausznice, pierścienie, aplikacje.
To sensacyjne odkrycie może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez historyków średniowiecza Grodów Czerwieńskich. 

Pokazywane na wystawie zabytki prezentują Czerwień jako ważny ośrodek polityczny i religijny, ale również miejsce, gdzie toczyło się życie zwykłych ludzi zajmujących się handlem, rzemiosłem czy uprawą roli. Są to m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników, a także militaria, przedmioty związane z handlem oraz atrybutami władzy.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim i od 2012 roku jest podziwiana w całym kraju.
Współorganizatorami są: Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas (GWZO) an der Universität Leipzig, Miasto Tyszowce

Miejsce: Siedziba MOT, Rynek 3
Wernisaż: 3 lipca, godz. 18.00
Wystawa czasowa, czynna do 1.09.2017
Kurator wystawy: Barbara Frankowicz - Szpunar
Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie - instytucja kultury Województwa Małopolskiego


Czerwień – gród między wschodem a zachodem
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.