Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia (18 września 2017 r. otwarcie wystawy w Muzeum Etnograficznym)

18 września, godz. 18.00 w tarnowskim Muzeum Etnograficznym została otwarta wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”.

FOTOGALERIA WERNISAŻU

Autorami scenariusza są: Paweł Pogodziński oraz Wojciech Łowicki, współautorami - Paulina ChristaRadosław Gieremek i Krzysztof Janicz.

Zaprezentowane zabytki archeologiczne pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, natomiast odbitki, fotografie, rysunki na planszach – ze zbiorów rodzinnych Pauliny Christy(wnuczki artysty) oraz Wojciecha Łowickiego.

„Kajko i Kokosz - najdzielniejsi woje Mirmiła" to komiks stworzony przez nieżyjącego już Janusza Christę, znany w Polsce od ponad 40 lat.

Wystawa Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia łączy archeologię z jego komiksem. Zestawia dwa światy: autentycznych znalezisk archeologicznych oraz identycznych lub podobnych zabytków widocznych na rysunkach Christy. 

Wystawa proponuje nam spojrzenie na dwie sprawy wydawałoby się nieporównywalne: z jednej strony rysunek, komiks, opowieść tworzoną kreską, a z drugiej - materialne przedmioty, w dodatku liczące sobie prawie tysiąc lat. Zestawia znaleziska archeologiczne i podobne zabytki wykorzystane w opowieści o dzielnych wojach. Porównuje i jednocześnie łączy. 
W gablotach zaprezentowano około 100 eksponatów archeologicznych, a na planszach ich rysunki. Odkrywamy świat Kajka i Kokosza i jednocześnie odbywamy podróż w czasie. Przygody naszych brawurowych Słowian (bo takimi wszak byli) osadzone zostały w realiach historycznych.

Christa, pozostając wierny znaleziskom archeologicznym, wspaniale oddał klimat czasów średniowiecza – zwyczaje, wierzenia, elementy kultury materialnej.

Wystawa przeznaczona jest zarówno dla dorosłych – 30-, 40-latków (a może i starszych), którzy wychowali się na komiksach Christy, jak i całkiem młodego pokolenia zwiedzających, które, miejmy nadzieję, doceni wiedzę, humor i wspaniałą kreskę autora.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne – oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ul. Krakowska 10
Wernisaż: 18 września, godz. 18.00
Wystawa czasowa, czynna do 5.11.2017
Kurator wystawy: Barbara Szpunar
Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie - instytucja kultury Województwa Małopolskiego

Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia

Kajko i Kokosz - logo

Kajko i Kokosz - logo
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.