Tarnowscy Żołnierze Września - Garnizon Tarnów

Wystawa czasowa
„Tarnowscy Żołnierze Września - Garnizon tarnowski”

Plenerowa wystawa planszowa prezentowała kilkadziesiąt arcyciekawych fotografii przedstawiających żołnierzy stacjonujących w Tarnowie w okresie międzywojennym. Plansze przedstawiają koszarowe życie codzienne żołnierzy 5 pułku strzelców konnych oraz 16 pułku piechoty, dni świąteczne pułków, ćwiczenia, musztrę. Dla potrzeb wystawy udało się pozyskać niemal trzysta zdjęć, spośród których wybrano około setki najlepszych.
Istotną częścią wystawy jest ukazanie szlaku bojowego wspomnianych jednostek podczas pamiętnego „polskiego września” 1939 roku. Wystawa była prezentowana na Rynku tarnowskim, tak by jak największa grupa tarnowian, zainteresowanych historią mogła spokojnie zapoznać się ze zgromadzonym materiałem.
Historycy z tarnowskiego Muzeum Okręgowego są otwarci także na propozycje lekcji muzealnych dla uczniów szkół Tarnowa i regionu, w oparciu o prezentację zdjęć i materiałów dotyczących wydarzeń pierwszych miesięcy II wojny światowej.

16 pp
16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej – oddział piechoty Wojska Polskiego II RP.
Podstawą organizacyjną dla pododdziałów pułku był C. i K. 57 Pułk Piechoty. Wymówił on posłuszeństwo władzom austriackim i wrócił do Tarnowa z frontu włoskiego. Tu dokonał uzupełnienia i zorganizował 57 Pułk Ziemi Tarnowskiej. W styczniu 1919 przemianowany na 13 Pułk Ziemi Tarnowskiej, by w lutym otrzymać ostateczną nazwę 16 Pu?ku Piechoty.
Pułk stacjonował w garnizonie Tarnów.
W czasie kampanii wrześniowej 1939 walczył w składzie 6 Dywizji Piechoty (Grupa Operacyjna „Bielsko”, Armia „Kraków”).

5 psk
5 Pułk Strzelców Konnych - oddział kawalerii Wojska Polskiego okresu II RP oraz Armii Krajowej

17 czerwca 1919 Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało rozkaz o sformowaniu 3 Pułku Dragonów. We wrześniu tego roku pułk przemianowano na 3 Pułk Strzelców Konnych, a 6 października 1920 na 5 Pułk Strzelców Konnych.
Do 1928 pułk stacjonował w garnizonie Tarnów, a następnie Dębica.
Święto pułkowe obchodził 9 czerwca, w rocznicę walk, jakie zostały stoczone w 1920 przez II dywizjon broniący przeprawy na Dnieprze pod Kozinem i 4 szwadron w Kijowie.
Pułk nawiązywał do tradycji 5 Pułku Strzelców Konnych powstałego w 1806 roku.
Kampanię wrześniową pułk odbył w ramach Krakowskiej Brygady Kawalerii. Pierwszą walkę pułk stoczył 2 września pod Wo?nikami i w rejonie ?arek. Walczył w obronie Pińczowa (5 września), pod Tarnogrodem, Tomaszowem Lubelskim. W wyniku przegranej bitwy Armia Kraków, a wraz z nią 4. Pułkiem Strzelców Konnych skapitulował 20 września 1939.
Pułk odtworzono w AK. Brał udział w akcji "Burza". Działania bojowe zakończył w grudniu 1944.

Obie jednostki posiadają swoje znakomite monografie wydane przez Samorządowe Centrum Edukacji.

Otwarcie wystawy odbyło się 17 września.

Wystawa eksponowana była na płycie tarnowskiego Rynku.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.