Dział Sztuki

Dział ten od chwili swego powstania jest największym działem Muzeum. Wraz z działem historii, stanowi on także nieodłączny element dziejów Muzeum, od początku jego istnienia, czyli od 1927 roku, kiedy to powstało Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Pod koniec 2008 roku dział liczył 30.356 obiektów, które wchodzą w skąad nastąpujących kolekcji: malarstwa dawnego i współczesnego, rysunku i rzeźby, grafiki i ekslibrisu, plakatu współczesnego, mebli oraz sztuki zdobniczej. Tę ostatnią, najbardziej zróżnicowaną materiałowo kolekcję, tworzą wyroby złotnicze, militaria, medale i odznaczenia wojskowe oraz tkaniny. Ponadto bardzo interesujące są zbiory porcelany i szkła, związane z książęcym rodem Sanguszków.
Najstarsze, a zarazem najcenniejsze obiekty, należały dawniej do przedwojennych zbiorów muzealnych lub pochodzą z kolekcji podworskich, przede wszystkim pałaców książąt Sanguszków w Gumniskach i Podhorcach, a także innych okolicznych dworów: Goetzów z Okocimia, Zborowskich z Partynia, Stadnickich z Wielkiej Wsi oraz Konopków z Brnia.

Kolekcja malarstwa

Kolekcja ekslibrisów

Kolekcja sztuki zdobniczej

Kolekcja szkła i porcelany

Kolekcja grafiki i rysunku

Kolekcja rzeźby
Wszelkie prawa zastrzeżone dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Strona zbiera informacje o ciasteczkach (cookies) na potrzeby analizy odwiedzalności serwisu. Korzystając z serwisu zgadzasz się na to. Obsługę ciasteczek możesz wyłączyć w opcjach swojej przeglądarki.