110. rocznica uruchomienia Kina „Apollo”

„Teatr ‘Apollo’ (Projektograf), rozpoczął przedstawienia w sobotę dnia 19 b.m. Przedsiębiorstwo to urządzone nader gustownie, – w specyalnie na ten cel wybudowanym pawilonie tuż przy ulicy Krakowskiej. Zastosowanie najlepszych i najnowszych aparatów na polu projektografii umożliwi oddanie obrazów niedrgających i czystych. Program bogaty i doborowy. (…)” – tymi słowami tarnowska „Pogoń” donosiła o otworzeniu 19 sierpnia  1911 r. kina „Apollo”.

Budynek kina zaprojektował tarnowski architekt Maksymilian Eichorn, z inicjatywy rodziny Lichtblaunów. Mógł on pomieścić aż 420 widzów. Kino „Apollo” było pierwszym kinem w mieście, w którym wyświetlano film dźwiękowy (lata 30. XX w.). Pod zmienioną nazwą – „Krakus” funkcjonowało w mieście do połowy lata 90. XX w.

Na fotografii afisz filmu pt: “Nibelungi” wyświetlanego w Tarnowie w 1925 r., pochodzący ze zbiorów Działu Historii Muzeum Okręgowego w Tarnowie.