25. Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich 2020

Ze względu na panującą w kraju i na świecie sytuację epidemiczną, tegoroczna edycja Galicjaner Sztetl odbędzie się w skromniejszej niż zazwyczaj wersji. Zabraknie m.in. uwielbianych przez tarnowian i turystów koncertów pod Bimą.

W najbliższy czwartek, 18 czerwca (26 Sivan 5780 r. wg kalendarza żydowskiego) o godzinie 17.00 zapraszamy na odnowiony tarnowski kirkut pod Pomnik Zagłady. Tam, jak co roku, odbędą się uroczystości upamiętniające tarnowskich Żydów. To właśnie 26 Sivan 5702 r., czyli 11 czerwca 1942 r. Niemcy rozpoczęli systematyczną zagładę społeczności żydowskiej, która oscylowała wówczas w okolicach 30 000 mieszkańców Tarnowa.

Zapraszamy naszych Przyjaciół, tarnowian, którym bliska jest historia Miasta, którym daleka jest niechęć do Innych, do dzielenia nas na lepszych i gorszych, dla których Inny wzbudza ciekawość, życzliwość, chęć poznania, zbliżenia, wyciągnięcia doń naszej ręki… – mówi Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Na początku lat 90. tarnowskie Muzeum Okręgowe zainicjowało czerwcowe Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Z czasem projekt przybrał nazwę „Galicjaner Sztetl”. Współorganizatorem jest Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Corocznie, wspólnie z mieszkańcami Tarnowa i gośćmi, potomkami tarnowskich Żydów, mieszkającymi na co dzień w różnych zakątkach świata, wspominamy pomordowanych m.in. w Bełżcu, Zbylitowskiej Górze, Płaszowie i Tarnowie.

(bch/ab)

Foto: Natalia Gancarz – Muzeum Okręgowe w Tarnowie