3 czerwca – Światowy Dzień Roweru

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie znajduje się niewielki obraz pt. „Portret córki z rowerkiem”, autorstwa Józefa Edwarda Dutkiewicza, powojennego dyrektora Muzeum, artysty malarza i konserwatora dzieł sztuki. Przedstawia wnętrze pokoju,z dziewczynką z kokardami we włosach, która soi przy dziecięcym trójkołowym rowerku.

Rower od zawsze jest symbolem postępu i nowoczesności, a równocześnie troski o zdrowy styl życia i aktywność fizyczną, dbania o ekologię i środowisko, tanim sposobem przemieszczania się. Pomysłodawcą ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Roweru obchodzonego od 2018 roku, był Polak Leszek Sibilski, były kolarz polskiej kadry młodzieżowej, profesor socjologii w USA.

Tarnowskie Muzeum posiada certyfikat „Miejsce przyjazne rowerzystom”, zapewniając użytkownikom rowerów bezpieczne miejsce parkingu dla ich jednośladów, podstawowy zestaw narzędzi do napraw we własnym zakresie, apteczkę, a także mapy ścieżek rowerowych i ciekawych dla rowerzystów miejsc w mieście i okolicy. Zapraszamy!

Na grafice: Józef E. Dutkiewicz (1903-1968),„Portret córki z rowerkiem”, 1953 rok, olej na płótnie, 81 x 67 cm