40-lecie Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu [Zdjęcia]

Start: 2021-10-06 12:00:00
Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu

Dnia 6.10.2021 r., o godzinie 12:00 rozpoczną się obchody 40-lecia Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu. W programie między innymi wystąpienie Marii Serafińskiej-Domańskiej i Agnieszki Opioły oraz prezentacja rocznicowej publikacji „Dzienniki Stanisławy Serafińskiej spisane na Koryznówce w Wiśniczu – Rok 1920”.

40 lat. Tyle mija od chwili kiedy w niewielkim drewnianym dworku położonym w pobliżu zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu uruchomione zostało Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.

Zwyczajowo zwany „Koryznówką” dworek ten, wybudowany został w latach 50. XIX w. Od tego czasu pozostaje on w rękach tej samej rodziny – Serafińskich, której kolejne pokolenia pieczołowicie pielęgnowały pamięć o mistrzu malarstwa historycznego. Budowniczym dworku był Leonard Serafiński ożeniony z Joanną Giebułtowską. To właśnie przez bliskie kontakty z Giebułtowskimi, Jan Matejko trafił do „Koryznówki”. Więzy przyjaźni a później rodzinne sprawiły, że często do niej powracał. Narzeczoną, a następnie żoną i jednocześnie wielką muzą artysty była bowiem młodsza siostra Joanny – Teodora.

Zorganizowane w 1981 r. Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, od 1985 r. stanowi oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W „Koryznówce” prezentowane jest oryginalne, zachowane w niezmienionym stanie dawne wyposażenie dworku. Udostępniane dla zwiedzających pomieszczenia wypełniają artefakty składające się na rodzinną kolekcję obiektów związanych z Janem Matejką. Są wśród nich listy, rysunki, pocztówki, fotografie.

W ciągu czterech już dekad działalności wiśnickiego Muzeum brało ono udział w przygotowaniu wystaw historycznych i plastycznych, odgrywało kulturotwórczą i edukacyjną rolę wśród lokalnej społeczności, a także włączało się w naukową refleksję nad spuścizną Jana Matejki.

Relacja zdjęciowa z wydarzenia.