40-lecie Muzeum Zamek w Dębnie

W sobotę, 20 października odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą utworzenia na zamku w Dębnie oddziału tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Licznie zgromadzeni goście byli świadkiem wielu wzruszających, a zarazem radosnych momentów.

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 12:00 w Sali Rycerskiej prezentacją filmu o historii dębińskiego grodziska i zamku. Następnie goście przeszli do Sali Koncertowej. Tam dyrektor Andrzej Szpunar i kierownik oddziału Krystyna Gurgul oficjalnie przywitali wszystkich przybyłych. Kolejnym punktem programu było odczytanie listu gratulacyjnego od Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Stanisława Sorysa. Odczytu dokonała zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – pani Monika Wiejaczka.

Niezwykle podniosłym elementem sobotniego wydarzenia było wręczenie odznak honorowych Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” państwu: Lidii Luchter-Krupińskiego (pierwsza kierownik oddziału, 1978-2008) i prof. Andrzejowi Krupińskiemu. Należy przypomnieć, że m.in. dzięki pracy państwa Krupińskich, zamek Dębnie odzyskał swój blask i jest obecnie określany muzealną perłą wschodniej Małopolski. Wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie wieloletniego pracownika oddziału w Dębnie, pana Antoniego Wróbla, który po ponad trzydziestu latach przeszedł na emeryturę.  Na zakończenie części oficjalnej odczytane zostały listy gratulacyjnej przesłane przez posła ziemi tarnowskiej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę. Następnie głos mogli zabrać zaproszeni goście, którzy także niezwykle ciepło wypowiadali się o oddziale i jego pracownikach.

Kolejnym elementem wydarzenia była część artystyczna, którą rozpoczął znamienity małopolski poeta Józef Baran. Po nim przed publicznością zaprezentowała się Kinga Rataj z zespołem. Dzięki muzyce fado zaprezentowanej przez krakowską artystkę, zgromadzeni goście mogli przenieść się w ciepły klimat Półwyspu Iberyjskiego.

Fot. Robert Moździerz, Muzeum Okręgowe w Tarnowie

40 lat Muzeum w Dębnie

Muzeum Zamek w Dębnie świętuje jubileusz 40 lat istnienia. Z tej okazji Studio.pl dla Muzeum Okręgowe w Tarnowie zrealizowało materiał o o różnych formach aktywności placówki.
W pierwszej części – udostępnionej na FB – więcej o historii miejsca.
Wśród rekonstruktorów Xiążęca Drużyna, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Wojciech Z Bagien Maniak z mocną ekipą spod Wieżycy, uczestnicy walk w Osada Słowiańska W Stobiernej, uczestnicy Wici na Grodzisku w Chełmie. Dziękujemy ekipie studio.pl: Grzegorz Hajduk, Witek Kołdras ,Filip Gawełko, Marcin Guzik, Koordynacja Marek Kołdras Całość, w lepszej jakości tutaj https://youtu.be/w-6YJekcgDY

Opublikowany przez Studio.pl Poniedziałek, 22 października 2018

O wydarzeniu w mediach: