692. rocznica lokacji miasta Tarnowa

692. rocznica lokacji miasta Tarnowa.

“Actum Cracovie anno Domini CCC XXX nonas marcii”, w przekładzie: “Działo się w Krakowie roku pańskiego 1330 w nony marcowe” (czyli 7 marca) – te słowa możemy przeczytać w przywileju lokacyjnym miasta Tarnowa.
Dokument wydany przez Władysława Łokietka zezwalał Spycimirowi Leliwicie na założenie osady miejskiej na prawie magdeburskim.
Samo miasto zostało usytuowane na niewielkim wzgórzu, w pobliżu Wątoku, w miejscu dawnej wsi Tarnów Wielki. Wytyczony został układ urbanizacyjny z prostokątnym rynkiem oraz siatką ulic. Zorganizowano również władzę wójtowsko-ławniczą, choć skład rady miejskiej poznajemy dopiero w 1362 r.
Przywilej lokacyjny miasta Tarnowa przechowywany jest obecnie w Bibliotece XX. Czartoryskich w Krakowie. Państwu zaś przedstawiamy kopię dokumentu z XVII wieku, spisaną czarnym atramentem na papierze czerpanym.

Szczegóły narodzin Tarnowa można poznać pod linkiem: https://muzeum.tarnow.pl/wirtual…/tarnow-narodziny-miasta/