Andrzej Grabowski – „ResHarmonica”

Start: 2019-06-28 18:00:00
Koniec: 2019-07-07 16:00:00
Siedziba Muzeum

W piątek, 28 czerwca zapraszamy na wernisaż-finisaż prac polsko-amerykańskiego artysty malarza Andrzeja Grabowskiego. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum przy Rynku 3. Będzie to kolejna odsłona cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Wstęp wolny.

Wystawa będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w historii galerii „Piwnica pod Trójką”. Widzowie będą mogli podziwiać prace artysty tylko przez cztery godziny. Podczas wernisażu wystąpi duet muzyczny Sylwia Lorenc (flet) – Michał Lorenc (pianino). Finisaż wystawy nastąpi o godzinie 22:00.

O wystawie „ResHarmonica” sam artysta mówi: – Moja wystawa malarstwa jest specyficzną formą świadomości, która pozwala mi lepiej zrozumieć samego siebie oraz otaczający świat. Obejmuje ponad 40 wybranych obrazów namalowanych w ostatnich 4 latach. Są dla mnie zapisem moich emocji, poznawania świata oraz świadomej formy poznawania samego siebie.

Metody używane przez artystę do tworzenia obrazów są bardzo różne. Zobaczymy prace tworzone za pomocą tradycyjnych farb (akryl, olej) oraz nowoczesnych jak np. farby polimerowe, tusz w kostkach. Grabowski lubi także stosować mieszankę różnych technik. – Moje obrazy są dla mnie radością zapisu mojego wewnętrznego świata i mam ten komfort, że mogę malować dla siebie nie myśląc o sprzedaży obrazu. – mówi malarz.

Wystawa planowana początkowo, jako jednodniowa, decyzją artysty i dyrekcji Muzeum została przedłużona. Potrwa do niedzieli, 7 lipca. Zapraszamy!

Andrzej Grabowski – notka biograficzna

Polsko-amerykański artysta malarz, grafik i scenograf, kurator i edukator.

Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Jonasza Sterna (1976), a także Podyplomowe Studium Scenografii ASP w Krakowie (1977), oraz Hunter College, Graphic Design & Photography w Nowym Jorku (USA) (1993-1995).  Członek OW ZPAP, Zasłużony Działacz Kultury, Wiceprezes Fundacji andART.

Miał 11 wystawach indywidualnych i 55 wystaw zbiorowych w Polsce, Europie i USA. 55 razy był kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów i wystaw malarskich, m.in. Tarnów, Krynica, Warszawa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Berlin (Niemcy), Caskills (USA), Poświętne, Kołobrzeg, Łazienki Królewskie w Warszawie.

Tworzył scenografie dla Teatru Tańca Silva Rerum w Krakowie w latach 1984-88, a w latach 1988-2000, w nowojorskich Whitman Theatre, Lincoln Center, Washington Square Church.

Jest twórcą cyklu filmów oraz spotkań „Zmysły Sztuki”, „Radość Tworzenia”, „Droga zapisu” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką komputerową i edukacją artystyczną.

Kurator wystawy: Bożena Szczupak

Patroni medialni: Radio Kraków i RDN Małopolska