Bracia mniejsi – bajki Jeana de La Fontaine’a – 29 grudnia 2017 r. otwarcie wystawy

W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 29 grudnia 2017 r. (w piątek) o godzinie 14.00 odbyło się otwarcie wystawy “Bracia mniejsi “- bajki Jeana de La Fontaine’a.

Wystawa składa się ze scenek teatralnych w formie otwartych ksiąg na tle których rozgrywa się fabuła kolejnych bajek. Postacie, to zwierzęta „Bracia mniejsi” , bohaterowie ilustrujący przywary ludzkie. Integralną częścią wystawy są oryginalne francuskie teatrzyki z XIX wieku (teatr cieni, teatr kukiełkowy oraz pacynkowy). Wystawa jest jedną z cyklu „Europo opowiedz nam bajkę”, który powstaje w pracowniach Muzeum Lalek w Pilźnie. Ze względu na czytelne przesłanie adresowana jest do odbiorcy w każdym wieku. Może być znakomicie wykorzystana jako pomoc dydaktyczna w realizacji zagadnień programowych realizowanych przez przedszkola i szkoły. Ten sposób prezentowania literatury cieszy się obecnie dużą popularnością.
„Bracia mniejsi” to klasyka, a cytaty z przykładów tych bajek weszły do języka codziennego, chociażby o zającu, którego „wśród najlepszych przyjaciół, psy zająca zjadły”, czy „kąsku na wolności lada jakim niż w niewoli przysmakach”.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne – oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ul. Krakowska 10
Wernisaż: 29 grudnia, godz. 14.00
Wystawa czasowa, czynna do 28 luty 2018
Kurator wystawy: Patrycja Hajek

Organizatorami wystawy są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Muzeum Lalek w Pilźnie.

Fotografie w galerii wykonał: Robert Moździerz