Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum [FOTO]

Za nami muzealna część Dnia Wolnej Sztuki w Tarnowie. Punktualnie w samo południe zgromadziliśmy się wspólnie z mieszkańcami Tarnowa w Ratuszu, aby poznawać historię wybranych eksponatów.

W tym roku były to:

Kopia Obraz „Ecce Homo” (1)Obraz „Ecce Homo”, olej na płótnie o wym. 48,5 x 38,5 cm, namalowany przez Carlo Dolciego we wczesnym okresie jego malarstwa, tj. w 1635 r.
Został zakupiony w Rzymie przez Klementynę Sanguszko około 1820-1821 roku podczas podróży poślubnej. Carlo Dolci specjalizował się w malowaniu niewielkich obrazów przeznaczonych do prywatnych adoracji.

Portret Barbary z Duninów Sanguszkowej /1718-1791/, trzeciej żony Pawła Karola Sanguszki.
Księżna ubrana w srebrzystoszarą suknię, przybraną po mistrzowsku namalowanymi koronkami. Na głowie peruka z egretą, na gorsie krzyż austriacki „Sternkreutz”. Zgaszona kolorystyka nadaje całości kompozycji wyrafinowanej elegancji.

Obraz olejny na płótnie, namalowany przez Marcellego Bacciarellego w 1757 roku.
Portret szlachcica „bez ucha”- Obraz olejny na płótnie, malarz nieznany, Polska, XVIII w. Portret był charakterystycznym wytworem sztuki polskiego baroku, oddającym gust polskiej szlachty i jej upodobanie do tworzenia galerii rodowych. Portrety umieszczano w reprezentacyjnych pomieszczeniach zarówno wielkich pałaców magnackich jak i skromniejszych dworów szlacheckich dla podkreślenia prestiżu rodu.

Puchar „12 miesięcy” – Saksonia, Drezno, Królewska Huta Szkła 1720-1730.
Wokół czaszy medaliony z personifikacjami 12 miesięcy, poniżej nazwa miesiąca. Identyczne puchary znajdują się w Metropolitan Museum New York oraz Bayrischen Nationalmuseum Műnchen z 12 portretami cesarzy rzymskich. Jedyny w Polsce, jeden z trzech na świecie.

Serwis kawowy zdobiony widokami portowymi – Miśnia.
Miśnia – manufaktura założona przez króla Augusta II w 1710 r. Porcelanę produkowano z glinki kaolinowej, wydobywanej w miejscowej kopalni, skalenia i kwarcu. Wszystkie wyroby formowano i malowano.

Na koniec spotkania chętni zwiedzający mieli okazję podziwiać piękną panoramę Tarnowa z wieży ratuszowej.

Fotogalerię z wydarzenia wykonał Bartosz Chmielnik.

Patronat medialny nad akcją objęły Radio TOK FM, Magazyn Szum, Numarte i Niezła Sztuka.

O wydarzeniu w mediach:

DzienWolnejSztuki.pl