Ferie zimowe w tarnowskim Muzeum Okręgowym

Ferie zimowe w województwie małopolskim tuż, tuż. W tym okresie zapraszamy do naszych obiektów w Tarnowie i subregionie tarnowskim.

Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej zaprasza do skorzystania w okresie ferii zimowych z zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

W ofercie proponujemy dwa tematy lekcji połączonych z warsztatami:

„Szlachcic i szlachcianka w 3D”

W trakcie zajęć uczestnicy zobaczą, jak wyglądały dawne modne stroje. Prowadzący omówi, z jakich materiałów były wykonywane oraz dowiedzą się z jakich elementów składał się szlachecki strój staropolski. W części warsztatowej dzieci samodzielnie wykonają ozdobną kartkę „Szlachcic i szlachcianka w 3 D” w formacie A4. Wykonane prace zabiorą ze sobą jako pamiątkę.
Na zajęcia zapraszamy w dniach 28-30 stycznia br.

„Polowanie czas zacząć!” „W lesie, puszczy, kniei”

Zajęcia odbędą się w sali myśliwskiej, gdzie dzieci zobaczą broń używaną dawniej podczas polowań i dowiedzą się, że myślistwo było istotnym elementem kultury szlacheckiej. Prowadzący omówi staropolskie rytuały myśliwskie oraz zaprezentuje odprzodowe ładowanie strzelby, podczas którego wyjaśni, skąd wywodzi się powiedzenie „spaliło coś na panewce”. W części warsztatowej uczestnicy spróbują rozpoznać odgłosy leśnych zwierząt, przypisać ślady do konkretnego zwierzęcia żyjącego w puszczy polskiej oraz wykonają z elementów tekturowych miniaturowego łosia. Prace zabiorą jako pamiątkę.
Na zajęcia zapraszamy w dniach 4-6 lutego br.

Wszystkie zajęcia rozpoczynać się będą o godzinie 11.00, koszt to 5 zł od osoby. Zapisy można zgłosić telefonicznie (14 692 90 00) lub osobiście w Ratuszu. Minimalna ilość dzieci konieczna do przeprowadzenia zajęć to 5 osób.

Galeria „Panorama”, poza stałą ofertą zajęć, proponuje dwie nowe pozycje:

Lekcje muzealne – „Tarnowskie legendy”

Lekcja muzealna poświęcona tarnowskim legendom. W trakcie zajęć dzieci wysłuchają legend dotyczących założenia miasta Tarnowa i jego najważniejszych symboli. Legendy uzupełnione zostaną prezentację multimedialną na temat początków Tarnowa. Następnie uczestnicy wezmą udział w zabawie związanej z tematem lekcji polegającej na dopasowywaniu przedmiotów, które pojawiły się w legendach do odpowiednich legend. Na zakończenie dzieci wykonają pamiątkową bransoletkę z napisem „Tarnów”.

liczba uczestników: do 25 osób (grupy zorganizowane)
wiek uczestników: od 5 do 9 lat
czas trwania: ok. 75 min.
koszt: 6 zł / osoba
kalendarz zajęć: od stycznia 2020
miejsce: Galeria „Panorama” / pl. Dworcowy 4, 33-100 Tarnów

Lekcje muzealne – „Panorama Siedmiogrodzka z bliska”

Spotkanie rozpocznie się pełną ciekawostek prezentacją multimedialną dotyczącą malarstwa panoramicznego. Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób malowano panoramy i jak je prezentowano. Rozwinięciem tematu będzie omówienie Panoramy „Siedmiogrodzkiej” przedstawiającej bitwę pod Sybinem połączone ze zwiedzaniem wystawy fragmentów panoramy. Kolejnym etapem zajęć będzie powtórzenie zdobytych wiadomości połączone z zabawą. Na zakończenie uczestnicy ozdobią samodzielnie talerzyk we wzory transylwańskie oparte na tradycyjnej ceramice z regionu Siedmiogrodu.

liczba uczestników: do 30 osób (grupy zorganizowane)
wiek uczestników: od 5 do 15 lat
czas trwania: ok. 1,5 godz.
koszt: 8 zł / osoba
kalendarz zajęć: od lutego do kwietnia 2020
miejsce: Galeria „Panorama” / pl. Dworcowy 4, 33-100 Tarnów

Muzeum Etnograficznym podczas ferii zimowych zapraszamy na indywidualne lekcje muzealne na wystawie „Wszystko… jest liczbą”. W środę (29.01.) i we czwartek (30.01.) zajęcia odbędą się o godzinie 10.00 i 12.00, natomiast we wtorek (4.02.) i czwartek (6.02.) wyłącznie o godz. 12.00.

Zapisy pod nr tel. 14 622 06 25. Cena zajęć 6 zł / osoba.

Muzeum Dwór w Dołędze oferuje zwiedzanie dworu i… zimowe ognisko. W ofercie obiektu jest drewno, natomiast wyżywienie pozostaje w gestii odwiedzających. Zapisy można zgłosić telefonicznie (14 671 54 14) lub osobiście w dworze.