Jeszcze o obrazie „Bitwa pod Grunwaldem”

Start: 2022-11-17 17:00:00
Muzeum Pamiątek po Janie Matejce "Koryznówka"

Dnia 17.11.2022 r. o godzinie 17.00 w sali widowiskowej obok Urzędu Miasta w Nowym Wiśniczu w ramach wydarzenia: Jeszcze o obrazie „Bitwa pod Grunwaldem” odbędzie się spotkanie:  “O obrazie Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem – suplement…”

W 2018 roku, 28 września, w sali Plafonowej wiśnickiego zamku odbyła się konferencja pt. “Wizja historyczna w służbie narodu – 140 lat historii obrazu Jana Matejki – Bitwa pod Grunwaldem:. Wzięli w niej udział wybitni prelegenci z kraju i z zagranicy. Ich wystąpienia zostały wydane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie w formie publikacji książkowej.

Spotkanie ma na celu przypomnienie znaczenia słynnego “Grunwaldu” Jana Matejki, artysty silnie związanego z Wiśniczem.

W programie:

• pokaz zdjęć z konferencji w 2018 roku
  • Franciszka Starowiejskiego gawędy o sztuce,
  • odcinek: Bitwa pod Grunwaldem
  • odsłonięcie na zamku w Wiśniczu kopii obrazu Grunwald Jana Matejki, wykonanej techniką haftu krzyżakowego
  • o swojej pracy opowie Jan Papina z Zielonej Góry, twórca trzech wielkoformatowych płaskorzeźb wg obrazów Jana Matejki
  • poczęstunek sernikiem Matejki

Na wydarzenie zapraszają  Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Wiśniczu Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Burmistrz Miasta Nowy Wiśnicz Małgorzata Więckowska.