Konkurs „ŚLAD TRADYCJI W SKANSENACH MAŁOPOLSKICH”

Muzeum Okręgowe w Tarnowie wraz z partnerami projektu „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” zapraszają do udziału w konkursie  „Ślad tradycji w skansenach małopolskich”. Tematem tegorocznej edycji jest: „Tradycyjny motyw kwiatowy w zdobnictwie i sztuce ludowej Małopolski”. Konkurs ma na celu ukazanie bogactwa tradycyjnego zdobnictwa Małopolski, gdzie inspiracją jest – podobnie jak w przypadku „Malowanej Wsi” Zalipia – motyw kwiatowy. Jest to motyw najczęściej spotykany w twórczości ludowej, posiadający liczne lokalne odmiany i warianty zależne od regionu, czy nawet subregionu. Występuje on zarówno jako główny temat wiejskiej sztuki, jak i element zdobniczy rzemiosła i wytwórczości.

Konkurs skierowany do dzieci i młodzieży z terenu województwa małopolskiego zwiedzających skansenowsko-muzealne ekspozycje, uczestników spotkań, warsztatów, lekcji muzealnych, plenerów realizowanych w skansenach biorących udział w projekcie „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

W ramach zgłoszenia uczestnicy mają za zadanie wykonać i dostarczyć samodzielnie przygotowaną: pracę plastyczną o tematyce: „Kwiat w twórczości ludowej Małopolski”, oraz prezentację multimedialną odwołującą się do tej samej problematyki.

Zgłoszenia można przesyłać do dnia 20 listopada 2022 r. na adres korespondencyjny lub adres poczty elektronicznej: Muzeum Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu (e-mail: zalipie@muzeum.tarnow.pl) lub Muzeum Dwór w Dołędze (dolega@muzeum.tarnow.pl)

lub innych skansenów biorących udział w projekcie. Są to:

Sądecki Park Etnograficzny, Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu;
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej;
Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej;
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie;
Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach;
Zagroda Maziarska w Łosiu, Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.