„Letnie spotkania przy winie” w Muzeum Zamek w Dębnie

5 sierpnia br. o godz. 17:00 w Muzeum Zamek w Dębnie, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie odbył się kolejny odcinek cyklu kwartalnych spotkań muzyczno-artystycznych.

Letnie Spotkania przy Winie , które miały miejsce w niedzielę 5 sierpnia w zamku w Dębnie, wpisały się w niezwykły sposób w obchody Jubileuszu Czterdziestolecia istnienia tej muzealnej placówki. Powodów było co najmniej kilka. Wydarzenia jakim są cykliczne spotkania przy napojach zawsze połączone są z koncertem i wernisażem. Podobnie było i tym razem. Dla przybyłych do zamku w tym dniu gości zagrał wyjątkowy artysta – MACIEJ FORTUNA, który przedstawił jeden ze swych nowych projektów, dedykowany trąbce i jej barwom. Artysta na stałe mieszka w Poznaniu skąd przyjechał specjalnie by zagrać swój solowy recital. Na scenę ustawioną na zamkowym dziedzińcu wyszedł w strugach ulewnego deszczu, ale dla prawdziwego artysty było to tylko dodatkowym wyzwaniem i natchnieniem wyzwalającym jeszcze większą moc instrumentu a zarazem ogrom subtelności niektórych dźwięków. Dźwięki te wyjątkowo współbrzmiały z mocnymi wyładowaniami atmosferycznymi towarzyszącymi niemal całemu koncertowi. Swoją muzyką Maciej Fortuna złożył podziękowanie za ożywczy deszcz, którego wszyscy oczekiwali, a pod koniec recitalu ponownie zaświeciło słońce. Takiego koncertu i z takim akompaniamentem natury w zamku w Dębnie jeszcze nigdy nie było.
W drugiej części popołudniowego, letniego spotkania otwarta została wystawa dwóch przyjaciół: Zbigniewa Gizelli i Jerzego Kalety nosząca podwójnym tytuł: „Pejzaż ze światłem” i „Moje sentymenty”. Zbigniew Gizella jest absolwentem ASP w Krakowie na w Wydziale Malarstwa natomiast Jerzy Kaleta nigdy profesjonalne wykształcenia nie zdobył, ale ciągle doskonali swoje umiejętności i tworzy bo taka jest jego pasja i wewnętrzna potrzeba.
Wystawę można oglądać w zamku w Dębnie do 30.09. br.

Wydarzenie organizowane wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury, było kolejnym w ramach jubileuszu 40-lecia istnienia placówki muzealnej w zamku.

Maciej Fortuna – kompozytor, trębacz, producent muzyczny, założyciel wytwórni Fortuna Music. Doktor habilitowany sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, związany z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jego dorobek płytowy obejmuje 25 autorskich albumów. Łącznie wziął udział w nagraniu 120 albumów. Ze swoimi zespołami występował na całym świecie, dając ponad 1000 koncertów. W 2014 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. Otrzymał także Odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jerzy Milian dedykował mu kompozycję “Music For Mr. Fortuna”, której premiera miała miejsce w 2016 roku. Z jego inicjatywy powstało Stowarzyszenie Jazz Poznań, Festiwal Młodego Jazzu oraz Fundacja Poznańskiej Piętnastki. Był pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym pierwszego koncertu polskiego zespołu wewnątrz wulkanu. Wykreował projekty interaktywne – Stretch Milian, a także Poznań Miliana. Jest pomysłodawcą, kompozytorem muzyki i reżyserem multimedialnych projektów. interdyscyplinarnych “Iłła”, “Muzyka na trąbkę, organy i sekstet jazzowy”, “Esperanckie piosenki”.

za: maciejfortuna.pl

Wystawa „Pejzaż ze światłem” i „Moje sentymenty” przedstawia malarstwo olejne i pastelowe Zbigniewa GizelliJerzego Kalety. Na wystawie zaprezentujemy malarstwo dwóch przyjaciół, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dla których inspiracją malarską jest pejzaż, piękno architektury jak i fascynacja codziennymi przedmiotami.

fot. amuz.edu.pl