Muzeum uzupełni kolekcję „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

Muzeum Okręgowe w Tarnowie pozyskało środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup obrazu Jana Styki stanowiącego szkic do „Panoramy Siedmiogrodzkiej”.

Obraz przedstawia centralną scenę „Panoramy”, gdzie widzimy sztab generała Józefa Bema. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w zbiorach tarnowskiego Muzeum, stanowiący jednocześnie cenne uzupełnienie gromadzonych od wielu lat fragmentów dzieła Jana Styki. Dzięki niemu zwiedzający Galerię „Panorama” będą mogli zobaczyć studyjną formę malarstwa, która pokaże proces twórczy autorów „Panoramy”.

szkic „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Jana Styki

Cieszy nas, że w programie MKiDN „Kolekcje muzealne” uzyskaliśmy kwotę 43 750 zł. Dzięki niej będziemy mogli kupić szkic do „Panoramy Siedmiogrodzkiej” wykonany przez Jana Stykę. – informuje wicedyrektor ds. naukowych Muzeum Janusz Kozioł. – Jan Styka przygotowując się do malowania obrazu „Panorama Siedmiogrodzka”, udał się do Siedmiogrodu i tam ten szkic wykonał. Mówiąc „szkic” nie myślimy o kartce z bloku kreślarskiego i o szkicu ołówkiem. Jest to obraz wykonany w technice olejnej – tłumaczy Janusz Kozioł.

Planowany termin zakupu obrazu i prezentacji w Galerii „Panorama” to czerwiec br.

(bch)