OBRAZY ZE ZBIORÓW MUZEUM OKRĘGOWEGO W TARNOWIE NA ZAMKU KRÓLEWSKIM W WARSZAWIE

Po raz drugi w tym roku obrazy z tarnowskiego Muzeum zostały wypożyczone na wystawę zorganizowaną na Zamku Królewskim w Warszawie.

Na ekspozycji pt. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja,  zgromadzono 200 eksponatów, z 30 instytucji w kraju i za granicą. Są wśród nich cenne portrety, elementy uzbrojenia, dokumenty i pamiątki historyczne.

Bardzo dobrze opracowana merytorycznie, adresowana do szerokiego grona odbiorców i ciekawie zaaranżowana wystawa ukazuje postawy moralne elit politycznych Rzeczypospolitej, szlachty, możnowładców, duchowieństwa, w ostatnich dziesięcioleciach XVIII wieku. Także ich reakcje na wydarzenie jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog. Oprócz interesujących esejów, zaprezentowano w nim sylwetki postaci, twórców konstytucji, jak również jej opozycji politycznej, którą była Targowica. Znaleźć w nim można rozbudowane noty katalogowe i biogramy osób, w tym także sylwetki postaci z tarnowskich portretów: hetmana Seweryna Rzewuskiego, Hieronima Sanguszki i Eustachego Erazma Sanguszki.

Seweryn Rzewuski (1743-1811), był starostą dolińskim, generałem wojsk koronnych, hetmanem wielkim koronnym, więźniem w Kałudze, kawalerem Orderów Orła Białego i Św. Stanisława oraz jednym z przywódców konfederacji targowickiej. Obraz namalowany, przez anonimowego twórcę, przedstawia Rzewuskiego jako trzydziestoparoletniego mężczyznę, w peruce, kirysie i cynobrowym fraku, obszytym złotym galonem, z pasem kontuszowym.  Obraz pochodzi w pałacu Rzewuskich w Podhorcach, który w 1865 roku został zakupiony przez książąt Sanguszków.

Podobizna Hieronima Sanguszki (1743-1812) została przedstawiona w owalnej, malowanej akwarelą miniaturze (wys. 11 cm, szer. 9 cm) i ukazuje postać przedstawioną do bioder, z profilu, w białej peruce i granatowym fraku. Z kolei Eustachego Erazma Sanguszki  (1768-1844), niewielkich rozmiarów (wys. 22,3 cm, szer. 17 cm), został namalowany przez Józefa Grassiego, malarza pochodzenia włoskiego ok. 1798 roku w Dreźnie, prawdopodobnie przy okazji jego ślubu z Klementyną z Czartoryskich.

Po zakończeniu wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie, obrazy powrócą na swoje miejsce, na sale wystawowe w Ratuszu i do magazynów tarnowskiego Muzeum.

Wystawa potrwa do 8 sierpnia 2021 roku.
Szczegóły dotyczące wystawy znaleźć można na stronie internetowej Zamku Królewskiego w Warszawie

Fot. Robert Moździerz

Obrazy, w kolejności:

1. MT-A-M/341, Portret Seweryna Rzewuskiego (1743-1811) starosty dolińskiego, hetmana polnego koronnego, Polska, po 1773 r.
  2. MT-A-M/3, Portret Hieronima Sanguszki (1743-1812), twórca nieznany, między 1750 a 1800
  3. MT-A-M/237 Portret Eustachego Erazma Sanguszki (1768-1844), Grassi, Józef (1758-1838); Drezno, ok. 1797-1799 r.