Otwarcie wystawy Jana Styszko “Ożywione…” rzeźba w drewnie [zdjęcia]

Start: 2021-10-25 18:00:00
Koniec: 2022-01-31 15:00:00
Muzeum Etnograficzne

Odkąd sięgnę pamięcią, zawsze miałem zamiłowanie do „sztuki”. Rysowałem, projektowałem, robiłem dekoracje. Interesowałem się malarstwem, architekturą, wystrojem wnętrz. Mimo, że chciałem i próbowałem sam Sztukę przez duże „S” tworzyć, to ostatecznie wybrałem inną drogę zawodową i zostałem… inżynierem budownictwa.

Jan B. Styszko urodził się w 1947 r., od 1949 r. zamieszkał w Tarnowie. Tu uczęszczał do szkół, tu podjął pracę w Zakładach Azotowych SA. W początkach lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku oglądając widokówki z ludowymi szopkami, postanowił podobną szopkę sam zrobić. Kupił ogrodniczy scyzoryk i zrealizował swój zamiar. Zaczął zbierać rzeźbę ludową i sam od czasu do czasu próbował wyrzeźbić podobne figurki. Na przełomie XX/XXI w. poznał wielu twórców ludowych z okolic Żywca. Jednym z nich był zaliczany do najwybitniejszych rzeźbiarzy ludowych Stanisław Kwaśny z Mesznej, za namową którego zaczął więcej rzeźbić. Z biegiem lat zaczął tworzyć figurki o innej tematyce – mniej „ludowej”, ale nadal inspirowanych tą sztuką.

Dzisiaj właściwie to nie bardzo wiem, do jakiej grupy twórców mam siebie zaliczyć: twórcy ludowi twierdzą, że nie jestem już twórcą ludowym, bo obecne tematy moich rzeźb nie są ludowe; twórcy profesjonalni – że nie mam wykształcenia artystycznego, zatem nie mogę być twórcą profesjonalnym. Więc chyba jestem twórcą nieprofesjonalnym i na dodatek… emerytem! Ale dzięki temu ostatniemu mam czas na to, by realizować swoje – te mniejsze i te większe – rzeźbiarskie wizje.

Jan B. Styszko, poza kolekcjonowaniem rzeźb ludowych, interesuje się polskim, dziewiętnastowiecznym, ludowym malarstwem dewocjonalnym, współczesnym polskim malarstwem, ikonami, numizmatyką polską oraz chrześcijańskimi artefaktami z okresu Rusi Kijowskiej.

Miał wystawy indywidualne: w Tarnowie – w 2012 i 2015 r., w Ryglicach w 2013 r. i w 2018 r. w Zabierzowie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych sztuki ludowej w Bielsku-Białej, Nowym Sączu, Bochni, Legnicy, Krakowie, Tychach, Żywcu i innych miejscowościach.

Kilkakrotnie uczestniczył w konkursach rzeźbiarskich sztuki ludowej, na których jego prace zawsze otrzymywały wyróżnienia.

W 2018 r. i w 2019 r. na zaproszenie Dyrektora Artystycznego Eugeniusza Zegadły – brał udział w XI i XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki „Art. Naif Festiwal” w Katowicach. Od 2019 r. w wystawia swoje prace na corocznych Salonach BWA w Tarnowie, zawsze kwalifikował się do grona nominowanych do nagrody. Jego prace w roku 2019 otrzymały II miejsce, a w 2020 roku, III miejsce z wyboru publiczności („Nagroda publiczności”). W 2017 r. w Międzynarodowym Konkursie „Satyrykon” w Legnicy, rzeźba pt. „Było, nie minęło” znalazła się na liście 137 zakwalifikowanych prac do konkursu. Wszystkich zgłoszonych prac było 2201 z 54 krajów.

Warto także wspomnieć, iż na wystawie w 2017 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej, pt. „Chrystus Frasobliwy w sztuce ludowej”, prawie połowa wystawianych tam eksponatów pochodziła ze zbiorów Jana B. Styszko, a w tym kilka Jego dłuta.

Zajęcia plastyczne współtowarzyszące wystawie Jana B. Styszki „Ożywione” –  zajęcia skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym oraz klas szkół podstawowych. Prezentowane na ekspozycji  różnorodne tematycznie i kolorystycznie rzeźby, stanowić będą inspirację artystyczną dla młodych odbiorców. Fantastyczne i naturalistyczne przedstawienia znajdą swoje odbicie w pracach, wykonanych różnymi materiałami plastycznymi. Zajęcia posłużą odkrywaniu zróżnicowanych postaw artystycznych oraz kreacji indywidulanego postrzegania otaczającej rzeczywistości. Ponadto dzieci wraz z prowadzącym zajęcia poznają wybrane zagadnienia techniczne z zakresu sztuki plastycznej, obejmujące formy i materiały jej przekazu.

liczba uczestników: do 15 osób ( grupy zorganizowane)

wiek uczestników:  od 6 do 15 lat

czas trwania: 60 min.