Plener integracyjny w Muzeum Zamek w Dębnie

Pierwszy historyczny plener malarski w Dębnie odbył się w roku 1923 z inicjatywy ówczesnego właściciela zamku w Dębnie – Jana Jastrzębskiego. Nawiązując do tego wydarzenia Muzeum Zamek w Dębnie od ponad 12 lat z dużym powodzeniem kontynuuje tą ideę. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 3-5 czerwca.

W 1923 roku na plenerze w Dębnie razem ze swym prof. Stanisławem Kamockim przebywała goszczona w zamku grupa 29 studentów ASP z Krakowa. Fakt ten udokumentowany jest na zachowanych z tego okresu fotografiach, jak również w ciekawych artykułach wychodzącego wówczas Informacyjnego Kuriera Codziennego, które do zbiorów Muzeum Zamek w Dębnie przekazała jedna z uczestniczek tegoż pleneru – Hanna Rudzka – Cybisowa. Przed 12 laty kiedy organizatorzy powrócili do idei pleneru postanowili poszerzyć grono jego uczestników zapraszając do udziału w tym przedsięwzięciu nie tylko studentów z ASP z Krakowa, ale również młodzież ze szkół gminy Dębno, Liceum Plastycznego z Tarnowa i Nowego Wiśnicza oraz młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Tarnowa i Brzeska. W ciągu tych lat do uczestników dołączyły Warsztaty Terapii Zajęciowej z Woli Rzędzińskiej jak również Twórczy Klub Seniora z Tarnowa. Organizatorom zależało aby podczas wspólnej pracy przy sztalugach uczestnicy wzajemnie się integrowali, wymieniali doświadczeniami i łamali wszelkie bariery, które utrudniają wzajemne relacje.

Od 12 lat tematem pleneru jest miejscowość Dębno, na której terenie położone są unikatowe zabytki architektoniczne; średniowieczny zamek (1480 r.), Kościół św. Małgorzaty (1504 r.), i neogotycka kaplica Jastrzębskich (1906 r.), a także szereg przydrożnych krzyży, kapliczek i pomników. Efektem plenerów malarskich są powstające podczas jego trwania ciekawe barwne obrazy wykonane przez uczestników w różnych technikach. Prace te podlegają ocenie, a finałem pleneru jest wystawa prac poplenerowych i rozdanie nagród uczestnikom.

(as)