Plener malarski na zamku w Dębnie

Przez cztery dni minionego tygodnia (5-8 października) na terenie malowniczego parku krajobrazowego wokół zamku w Dębnie odbywał się plener malarsko-rysunkowy, w którym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.

Każdego dnia grupa 17 licealistów z kl. III A wraz z opiekunami – nauczycielami malarstwa i rysunku rozstawiała swoje sztalugi i korzystając z pięknej słonecznej pogody doskonaliła swoje umiejętności. Ostatni dzień pleneru był nieco deszczowy i chłodniejszy, ale z pomocą przyszli pracownicy Muzeum, którzy rozpalili ognisko dając możliwość ogrzania się nieco zmarzniętym plenerowiczom.

Tradycje plenerów malarskich w Dębnie mają już swoją historię. Zapoczątkowali ją studenci ASP w Krakowie, którzy w 1923 roku na zaproszenie właściciela zamku Jana Jastrzębskiego gościli tutaj przez wiele dni. Był wśród nich młody Jan Cybis, Hanna Rudzka (później żona Jana Cybisa), Maria Ritter, Stanisław Charzyński, Zygmunt Waliszewski i wielu innych. Wcześniej bywał na plenerach w Dębnie Jan Matejko, gościł na zamku także Julian Fałat. Wielkim talentem artystycznym obdarzona była również siostra Jana Jastrzębskiego – Amelia, która zaprojektowała wspaniałe secesyjne witraże do rodowej kaplicy grobowej Jastrzębskich, była też jedną z pierwszych nauczycielek rysunku młodego Witkacego.

(jj)

Fot. Monika Oszczypała – Muzeum Okręgowe w Tarnowie