Secesyjne motywy w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

W nawiązaniu do obecności secesyjnego ornamentu na trwającej do 31 grudnia wystawie „Wzory w kwadracie zamknięte. Ceramiczne zdobienia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku” chcielibyśmy przybliżyć Państwu obiekty reprezentujące ten kierunek w sztuce, a które znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Jednymi z ważniejszych eksponatów tworzących muzealną kolekcję XIX-wiecznego rzemiosła są szkła, które zostały zaprojektowane i sygnowane przez jednego z czołowych reprezentantów secesji oraz głównego przedstawiciela szkoły w Nancy. Émile Gallé był francuskim projektantem, znanym głównie z fantazyjnych wazonów, których romantyczne formy inspirowane były światem natury. Widoczna na prezentowanej fotografii bomboniera to przykład wrażliwości artysty, wskazujący również na jego szczególne zainteresowanie botaniką. Uformowane w łagodne linie ściany naczynia, otulone zostały dodatkowymi warstwami szkła, które stworzyły barwne, płaskorzeźbione kompozycje przedstawiające gałązki kwitnącej jabłoni.

Motyw kwiatowy to również jeden z głównych wątków ornamentalnych pojawiających się na płytkach, które eksponowane są w ramach wyżej wspomnianej wystawy. Ich produkcja spopularyzowana była w fabrykach znajdujących się na terenie Austro-Wegier oraz Niemiec. Wśród glazurowanych powierzchni okładzin ściennych pojawiają się: maki, stokrotki, serduszka okazała, hortensje, bratki, nenufary, czy też liście kasztanowca. Reliefowym kwiatostanom towarzyszy często charakterystyczna dla secesji falująca, giętka linia.

Secesyjna szklana bomboniera