Tarnowskie placówki muzealne myślą nie tylko o przetrwaniu trudnego czasu [FOTO]

Podczas wizyty w Tarnowie Iwona Gibas członek zarządu województwa małopolskiego sprawdziła, jak po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa funkcjonują placówki muzealne, które prowadzą działalność wystawienniczą. Odwiedziła Biuro Wystaw Artystycznych oraz Muzeum Okręgowe.

Jestem dumna z małopolskich instytucji kulturalnych, które skupiły się nie tylko na przetrwaniu tego trudnego czasu z obostrzeniami, ale także na jego jak najlepszym wykorzystaniu. Na remonty, ciekawe projekty, na prowadzenie działalności online. Potrafią też upowszechniać wiedzę i edukować w atrakcyjny i nowoczesny sposób. Widać to najlepiej na przykładzie tych dwóch tarnowskich placówek – powiedziała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Pani Gibas zapoznała się z nowymi pomysłami i propozycjami na rozszerzenie działalności Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Była w uruchomionym niedawno jednym z jego nowych oddziałów – Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. Funkcjonuje ono w dwóch renesansowych kamienicach, zlokalizowanych przy północnej pierzei tarnowskiego rynku i zabiera w pasjonującą, również multimedialną wyprawę po dziejach tarnowskiej ziemi. Odwiedziła także tarnowski Ratusz w którym zlokalizowany jest oddział Galeria Sztuki Dawnej oraz Galerię „Panorama” na tarnowskim dworcu PKP.

Wizyta zakończyła się w siedzibie tarnowskiego Muzeum, gdzie p.o. dyrektor Kazimierz Kurczab wręczył pamiątkowy komplet filiżanek zalipiańskich. Porcelana ta jest ręcznie malowana przez wnuczkę Felicji Curyłowej Wandę Racię oraz pozostałe pracownice Zagrody Felicji Curyłowej i nawiązuje do tradycyjnych motywów z Zalipia.

(Biuro Prasowe UMWM / bch)

Fot. Biuro Prasowe UMWM