„VII Zielona Wierzchosławicka Dycha” w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Start: 2021-09-12 11:00:00
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatywy Społeczne w Wierzchosławicach, serdecznie zapraszają w dniu 12 września 2021 r. do Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, gdzie odbędzie się siódma edycja słynnych zawodów sportowych pn. „Zielona Wierzchosławicka Dycha ”.

Impreza połączona jest z rodzinnym piknikiem sportowym, który odbędzie się w Zagrodzie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Tegoroczna edycja biegu, jest oddaniem hołdu trzykrotnemu premierowi II RP, mężowi stanu Wincentemu Witosowi. W tym roku przypada bowiem 100. rocznica otrzymania przez Wincentego Witosa Orderu Orła Białego.

Order Orła Białego to najwyższe polskie odznaczenie cywilne. Wincenty Witos otrzymał je z rąk Marszałka Piłsudskiego w 1921 roku, za zasługi w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Wincenty Witos był jednym z pierwszych kawalerów tego orderu w okresie międzywojennym. Utracił go w 1932 roku na mocy wyroku w tzw. procesie brzeskim. W październiku 1939 r., dekretem prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, amnestionowano go wraz z innymi skazanymi w tym procesie. Odznaczenie formalnie mu przywrócono, ale fizycznie nigdy go nie odzyskał. Policja zarekwirowała bowiem order podczas jednej z rewizji w jego domu. W Muzeum Okręgowym w Tarnowie można oglądać replikę orderu należącego do Wincentego Witosa.

Nawiązując do rocznicy, organizatorzy zadbali, aby każdy z uczestników biegu otrzymał medal stylizowany na Orderze Orła Białego.
Aby otrzymać tę wspaniałą pamiątkę, wystarczy zapisać się na stronie: https://dostartu.pl/vii-zielona-wierzchos-awicka-dycha-2020-v6073 i wziąć udział w naszym biegu.

Autor zdjęć w galerii – Tomasz Łakoma

Program :

RODZINNY PIKNIK SPORTOWY

godz. 11.00 rozpoczęcie pikniku

– dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy, plener malarski, dla najmłodszych strażacki tor przeszkód, pokaz pszczelarski – degustacja miodów, warsztat garncarski, bieg z nagrodami dla najmłodszych na terenie Muzeum, zwiedzanie Muzeum

– godz.14:00 Występ Kapeli „Swojacy”

– Koło Gospodyń wiejskich „Nad Stawem” w Rudce

ZAWODY SPORTOWE – START I META W MUZEUM WINCENTEGO WITOSA W WIERZCHOSŁAWICACH

godz. od 12.00 do 13.45 – Odbiór numerów startowych i chipów,
godz. 14.00 – start BIEGU 10 km
godz. 14.10 – start NORDIC WALKING 5,6 km
godz. 16.30 – planowane zakończenie biegu i NW przez wszystkich uczestników
godz. 17.30 – dekoracja zwycięzców, dodatkowo wśród wszystkich uczestników biegu i NW losowanie nagród

Partnerami wydarzenia są: Starosta Powiatu Tarnowskiego, Wójt Gminy Wierzchosławice, Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Wierzchosławicach – Dwudniakach, Lasy Państwowe -Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska.
Główny sponsor Grupa Azoty S.A