Wystawa “Kossakowie”

Start: 2022-05-09 17:00:00
Koniec: 2022-06-05 00:00:00
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

9 maja 2022 r., o godz. 18:00, w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu odbędzie się wernisaż wystawy „Kossakowie” zorganizowanej w ramach cyklu „Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie”, którego założeniem jest prezentowanie wybranych, najbardziej znanych i najcenniejszych obiektów pochodzących ze zbiorów własnych instytucji.

Rodzina Kossaków wyraziście wpisała się do historii polskiej kultury i sztuki. Muzeum Okręgowe w Tarnowie w swoich zbiorach posiada łącznie dziewiętnaście prac autorstwa jej przedstawicieli. Trzynaście z nich tj. dwanaście obrazów i jedna grafika, zostało stworzonych przez Juliusza Kossaka (1824-1899), sześć – pięć obrazów i jedna grafika, przez jego syna Wojciecha (1856-1942). Obaj artyści, podobnie jak kolejny przedstawiciel rodu Jerzy (1886-1955), specjalizowali się w portretach scenach batalistycznych i wydarzeniach historycznych. Ukochanym tematem ich twórczości były ponadto konie.

Juliusz Kossak herbu „Kos” wychowywany był w duchu patriotyzmu i tradycji ziemiańskiej, które zaszczepił swojemu synowi i wnukowi. Uważany był za malarza obracającego się w kręgach arystokracji,  o czym świadczyły liczne wykonane przez niego wizerunki postaci. Juliusz bywał często u Sanguszków w ich majątkach rodowych: w Gumniskach, Podhorcach, Zasławiu, Sławucie i w słynącej ze znamienitej stadniny – Chrestówce, do której w 1803 roku Eustachy Sanguszko sprowadził pięć pierwszych ogierów rasy arabskiej z Arabii i Allepo, które zapoczątkowały słynną hodowlę koni arabskich (prowadzoną w późniejszych latach także w podtarnowskich Gumniskach, Klikowej i na Chyszowie). Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Juliusza Kossaka, na których artysta uwiecznił najważniejsze konie ze stajni sanguszkowskich. Namalowane zostały one w trudnej i wymagającej technice akwareli. Ukazują sylwetkę koni, czasem z jeźdźcem, w statycznej pozie, rzadziej w ruchu. Stanowią dziś rodzaj dokumentacji ukazującej piękno konia i jego wyjątkowość, bardziej niż jego walory anatomiczne.

Wojciech Kossak nie był już w tak zażyłych stosunkach z Sanguszkami jak jego ojciec. W zbiorach tarnowskiego Muzeum znajdują się jednak dwa namalowane przez niego obrazy związane z rodem: portret księcia Romana Sanguszki (1901-1984) na kucyku oraz wizerunek konia araba, o nazwie „Kafi Fan – Wiatr pustyni”.  Poza nimi na wystawie zaprezentowaną także inne obrazy artysty jak: „Żołnierze niosący ciało gen. Kickiego” czy „Dama w białej sukni”. Wszystkie one od zakończenia II wojny światowej znajdują się w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.

W ramach wystawy czasowej zostaną zorganizowane lekcje muzealne dla najmłodszych. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.