Start: 2022-11-03 10:00:00
Koniec: 2022-11-15 00:00:00
Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej

W dniu 3 listopada 2022 r. w tarnowskim Ratuszu zwiedzającym została udostępniona wystawa planszowa pt. „Mniejszość polska na Ukrainie w walce o demokratyczną, wolną i jednolitą ojczyznę”. Ekspozycja, przygotowana w dwóch wersjach językowych – po polsku i ukraińsku prezentuje całe spektrum działań podejmowanych w ostatnich dziesięcioleciach przez Polaków żyjących na Ukrainie zarówno na rzecz środowiska polonijnego w kraju naszych sąsiadów, przede wszystkim zaś mających na celu wzmocnienie dążeń proeuropejskich i prodemokratycznych państwa ukraińskiego.
Wydarzeniu towarzyszył wykład dr. hab. Andrzeja Bonusiaka, prof. UR, Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, od lat specjalizującego się w badaniach nad funkcjonowaniem społeczności polonijnych na Ukrainie. W jego trakcie zgromadzeni uczestnicy, w tym młodzież biorąca udział w realizowanym przez Muzeum Okręgowym w Tarnowie w programie „Solidarna Kultura”, mieli okazję zapoznać się tłem historycznym dzisiejszych wydarzeń na Ukrainie, a także rozlicznymi formami aktywności kulturalnej, społecznej i politycznej Polaków żyjących nad Dnieprem przed wybuchem wojny.

Wystawę przygotowaną przez Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Centrum Polonijne Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego można zobaczyć do dnia 15 listopada 2022 r.

Projekt realizowany ze środków Małopolskiej Tarczy Humanitarnej.