Wystawa przypominająca twórczość Jacka Wróbla (1960-2011) w 10. rocznicę śmierci. [zdjęcia]

Start: 2021-08-21 10:00:00
Koniec: 2021-09-03 17:00:00
Rynek 20-21

21 sierpnia 2021 r., w dniu 61. rocznicy urodzin Jacka Wróbla, zapraszamy Państwa do Muzeum Historii Tarnowa i Regionu – Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie, na wystawę poświęconą Jego twórczości. Ekspozycja będzie okazją do przypomnienia postaci i prezentacji dorobku tarnowskiego artysty malarza i naszego muzealnego kolegi, dekadę od Jego nagłej śmierci.

Wstęp wolny.

Jacek Wróbel urodził się 21 sierpnia 1960 roku w Tarnowie. W 1979 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcącew Tarnowie, a następnie w 1982 roku Państwowe Zawodowe Studium Plastyczne Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie. Swoje życie zawodowe związał z dwoma instytucjami tarnowskimi: nieistniejącą już dzisiaj dekoratornią PSS „Społem” i Muzeum Okręgowym, gdzie pracował w latach 1984-2003.
W 1988 roku na podstawie prac jednogłośnie został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. W tym samym roku związał się z tarnowska Grupą TA (Tarnowscy Artyści). Uczestniczył we wszystkich wystawach zbiorowych Grupy, prezentowanych w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Kasteel van Schoten (Belgia – 1995 i 2001). Co roku brał udział w Salonach Jesiennych odbywających się w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji Kultury im. I. Paderewskiego w Chicago. W latach 2002 i 2004 został nominowany do Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie twórczości artystycznej. W roku 2011 pośmiertnie otrzymał Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa.

Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją dzieł sztuki. Najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat, pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Malarstwo było dla niego ciągłą walką z samym sobą i własnymi słabościami. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami jakiś film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia.

Za: Bożena Szczupak, Jacek Wróbel, [w:] Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej, katalog cyklu wystaw, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, Tarnów 2015, s. 110-111.

Zdjęcia z wystawy