Wzory w kwadracie zamknięte – ceramiczne zdobienia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku [zdjęcia]

Start: 2021-09-20 18:00:00
Koniec: 2022-01-31 00:00:00
Rynek 3

20.09.2021 r., po przerwie spowodowanej Covid-19 otwieramy cykl “Kolekcjonerzy w Muzeum” wystawą “Wzory w kwadracie zmknięte – ceramiczne zdobienia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku”

Wystawa jest pokazem fragmentu kolekcji ceramiki architektonicznej Agnieszki Partridge: około 300. płytek posadzkowych i ściennych europejskich fabryk ceramiki działających na terenie Anglii, Niemiec i Austro-Węgier od połowy XIX po lata 30. XX wieku. Kolekcja obejmuje między innymi ceramikę z fabryk: Herbert Minton, George Maw z Wielkiej Brytanii, Villeroy&Boch z Mettlach, Servais z Trier, M.O.P.F, S.O.F. i S.O.M.A.G. z Miśni, także NSTG z Bremy i Boizenburg oraz RAKO z Rakownika i Wienerberger z Wiednia.

Pokazano rozwój zdobień ceramicznych, jakie pojawiały się w budownictwie od historyzmu po secesję i art deco. Wiele płytek pochodzi z konkretnych miejsc, jak sale Pałacu Westminster w Londynie, dworzec kolejowy w Tarnowie, westybul Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, plebania w Morawicy pod Krakowem, także z kamienic Krakowa, Tarnowa i Gorlic. Wszystkie pozyskane zostały podczas wymiany starej ceramiki na nową. Większość kolekcji zakupiono na portalach aukcyjnych oraz podczas wymiany kolekcjonerskiej.

Oprócz ceramiki architektonicznej na wystawie znalazły się katalogi firm, wzorniki ornamentów, faktury, drobne przedmioty reklamowe: popielniczki, przyciski do papieru, także tace i rzeźby ceramiczne.

Niewielka część wystawy poświęcona jest rozwojowi tarnowskiego przemysłu kaflarskiego i ceramicznego, działalności firm Władysława Bracha, Michała Mikosia, także Henryka Holändra i Izaaka Goldmana.

Wystawa jest jednym z pierwszych w Polsce pokazów tego typu, akcentującym znaczenie ceramiki architektonicznej jako ważnej gałęzi europejskiego dziedzictwa łączącego XIX-wieczną myśl techniczną z historyzującą ornamentyką.

Pokazowi towarzyszy bogato ilustrowany katalog-przewodnik po wystawie.

Krator wystawy: Barbara Bułdys

(a.p)

Zdjęcia wystawy oraz z wernisażu, który odbył się 20.09.2021 r.