XXXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Otwarcie wystawy. Galeria Jednego Obiektu.

Start: 2022-10-16 16:30:00
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej

W ramach obchodów XXXVI edycji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie, który odbędzie się w tym roku w dniach: 16 do 23 października 2022 roku, wzorem ubiegłych lat, Muzeum Okręgowe w Tarnowie włącza się program obchodów tego wydarzenia.

Myślą przewodnią tegorocznego spotkania jest cytat autorstwa C.K. Norwida „Ludzkość bez Boskości sama siebie zdradza”, co wpisuje się obchodzony aktualnie „Rok Romantyzmu Polskiego”.

16 października 2022 r., o godz. 16:30, w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Rynek 20-21, odbędzie się otwarcie wystawy „Raduję się, że mogę być dziś z wami” – Jan Paweł II w Tarnowie.

W związku z rocznicą wizyty papieskiej Jana Pawła II w Tarnowie, która miała miejsce w 1987 r., Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizuje wystawę przypominającą to wydarzenie.

Ojciec Święty przybył do Tarnowa 9 czerwca 1987 r. Dzień później, w obecności dwóch milionów wiernych, Papież beatyfikował Karolinę Kózkę, a na zakończenie ceremonii wyniósł do godności arcybiskupa ad personam ordynariusza diecezji tarnowskiej Jerzego Ablewicza. W godzinach popołudniowych przewodniczył Nieszporom Eucharystycznym na pl. Katedralnym w Tarnowie, tuż obok jednego z pierwszych pomników Jana Pawła II na świecie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną pamiątki związane z papieską pielgrzymką w 1987 r. oraz osobą Ojca Świętego.

Ekspozycję będzie można zobaczyć do 9 listopada 2022 r. Kuratorzy wystawy Dorota Lewicka i Jakub Nowak.

19 października w Sali Pospólstwa tarnowskiego Ratusza, w trakcie planowanego spotkania w ramach „Galerii Jednego Obiektu” – zostanie zaprezentowany niewielki portret Władysława Sanguszki (48×36 cm), pędzla Piotra Michałowskiego (1800-1855), jednego z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim.

Sanguszko (1803-1870), syn Eustachego Erazma i Klementyny z Czartoryskich, dziedzic hrabstwa tarnowskiego, był uczestnikiem powstania listopadowego, 1854 – pierwszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, 1861 – członkiem austriackiej Izby Panów i w latach 1861-1869 – posłem do Sejmu galicyjskiego.

W trakcie kilkuminutowej prezentacji zostanie przypomniana twórczość Piotra Michałowskiego. Uczestnicy spotkania będą mogli zobaczyć także inne wizerunki Władysława Sanguszki (np. Juliusza Kossaka, Sanguszko w mundurze ułana z czasu powstania listopadowego). Tradycje patriotyczne i romantyczne były bardzo ważne dla Sanguszków i przez lata starannie kultywowane w tym książęcym rodzie.

Plan obchodów XXXVI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej:

16 X
MUZEUM OKRĘGOWE W TARNOWIE, Rynek 20
16:30 – OTWARCIE WYSTAWY PAPIESKIEJ – w 35-lecie wizyty Jana Pawła II w Tarnowie
BAZYLIKA KATEDRALNA, pl. Katedralny
18:00 – MSZA Św. – na inaugurację XXXVI TKCH pod przew. JE. ks. bp. Andrzeja Jeża z udziałem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses pod dyr. ks. dr. Grzegorza Piekarza,
19:00 – KONCERT CHÓRU jw.
17 X
KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ, Rynek 24
17:00 – WERNISAŻ – „Romantyzm krajobrazu polskiego w obrazach Anny Słowik”
(Członkini KIK a także Twórczego Klubu Seniora przy Parafii pw. św. Maksymiliana w Tarnowie)