Za nami kolejna edycja Międzynarodowej Nocy Muzeów [FOTO]

Muzeum Okręgowe w Tarnowie po raz kolejny włączyło się w projekt Międzynarodowej Nocy Muzeów. Już po raz trzynasty otworzyliśmy nocą podwoje naszych oddziałów dla zwiedzających.

Wydarzenie organizowane w Europie od 1997 roku (pierwsza edycja odbyła się w Berlinie) przyciąga prawdziwe tłumy mieszkańców europejskich miast. Nie inaczej jest w Tarnowie i Dębnie,  gdzie rokrocznie notujemy kilka tysięcy fanów nocnego zwiedzania obiektów muzealnych. Dodatkowe atrakcje przygotowane przez oddziały muzealne, uatrakcyjnią codzienną ofertę naszych oddziałów.

W tym roku otworzyliśmy dla zwiedzających cztery obiekty w Tarnowie oraz do Muzeum Zamek w Dębnie. Wstęp do wszystkich oddziałów był bezpłatny.

fot. Radio Kraków

Relacja z oddziału Muzeum Zamek w Dębnie

Tegoroczna Noc Muzeów w Zamku w Dębnie przebiegała według scenariusza Przepis na życie po staropolsku, czyli dobre rady naszych pradziadów

Naszym zamiarem było, aby podczas nocnego przechadzania się po zamkowych komnatach przypominać zwiedzającym dawną funkcję jaką pełniły zamki i dwory – miały być miejscem kojarzonym z różnymi polskimi tradycjami, obyczajami, przestrzeganymi zasadami i etykietą. Chcieliśmy też pokazać naszych pradziadów z ich zaletami i przywarami, przekazać ich „dobre rady i przepisy na życie po staropolsku”.

Podczas tej nocy zamek  w Dębnie odwiedziło 996 osób. W poszczególnych salach młodzież (z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Ogólnokształcących nr 1 w Brzesku, oraz ze Szkoły Muzycznej Yamaha w Tarnowie), a także pracownicy muzeum Zamek w Dębnie w odpowiednich charakteryzacjach odgrywali swoje role przekazując odwiedzającym różne „dobre rady”.

Partnerzy:

• Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
  • Szkoła Muzyczna Yamaha w Tarnowie
  • Fundacja TIMSZEL
  • LGD Zielony Pierścień Tarnowa:
    a) Stowarzyszenie Rozwoju Siedliszowic U Tatara
    b) Koło Pszczelarzy w Skrzyszowie
  • Koło Rękodzieła Artystycznego z Zalasowej
  • Zalasowskie Przekupki
  • Fundacja Pracownia Kreatywna – Tarnów