INFORMACJA W WERSJI AUDIO

Fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej

Jan Styka, „Węgierski huzar w pogoni za uciekającymi rosyjskimi artylerzystami” – fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Rok powstania 1897. Obraz namalowany techniką olejną na płótnie. Wymiary: wysokość 238 cm, szerokość 212 cm. Własność Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Jan Styka – urodzony w 1858 we Lwowie, zmarł w 1925 w Rzymie – polski malarz, ilustrator książkowy. Zajmował się głównie malarstwem historycznym i religijnym. Współautor Panoramy Racławickiej.

W centrum obrazu widnieje węgierski jeździec – huzar jadący na koniu. Huzar ma wąsy, ubrany jest w charakterystyczny mundur składający się z krótkiej haftowanej, obszytej barankiem kurtki, haftowane spodnie i czarne oficerki. Kurtka jest koloru granatowego, spodnie czerwonego, natomiast hafty są koloru żółtego. Nakryciem głowy huzara jest czako – wysoka czapa wojskowa, w kolorze czerwonym z czarnym krótkim daszkiem, zdobiona kolorową krótką kitką. Koń przedstawiony jest w biegu, ma kasztanową sierść, jest osiodłany, z pyska toczy pianę. Tło obrazu stanowi pagórek porośnięty marcowymi trawami     i krzewami. W górnej części tła widnieje horyzont  i promienie zachodzącego słońca, spowite szarymi obłokami. Ten fragment obrazu został po pocięciu domalowany. W oryginale był tam stok pagórka. Tuż za koniem na ziemi rozpościera się rozległa plama śniegu.  Dominują barwy ciemne, ponure, stonowane. Obraz w prostej złotej ramie.

Prezentowany fragment stanowił część obrazu pt. „Panorama Siedmiogrodzka”. Było to dzieło o tematyce historycznej. Ukazywało Bitwę pod Sybinem, która rozegrała się 11 III 1849 na terytorium Siedmiogrodu.  Była to jedna z wielu bitew stoczonych podczas powstania węgierskiego przeciwko Austriakom w czasie tak zwanej Wiosny Ludów z lat 1848 -49. Bitwa zakończyła się odbiciem Sibina z rąk austriackich przez armię węgierską. Dowódcą wojsk węgierskich był tarnowianin – generał Józef Bem.

W swojej pracy Styka wzorował się Panoramą Racławicką – całość posiadała oryginalnie wymiary 120 metrów długości na 15 metrów szerokości.

Po 1907 roku Panorama została pocięta na części przez autora i rozsprzedana. Obecnie wiadomo o istnieniu 38 fragmentów obrazu, z czego 20 można obejrzeć Galerii „Panorama”.

Przedmiot ma wykonaną kopię. Można ją wziąć do ręki i dokładnie obejrzeć. Chęć obejrzenia repliki proszę zgłosić pracownikowi Muzeum.