Koblenz (głaz)

Tło historyczne

Kamień poświęcony jest społeczności 148 Sintów z Koblencji, którzy w 1943 r. zostali deportowani do KL Birkenau.

W uroczystościach memorialnych, organizowanych 10 marca, w rocznicę deportacji Sintów z Koblencji, uczestniczy m.in. gitarzysta Marlon Reinhardt, którego dziadek, Deweli Reinhardt był jednym z deportowanych; oraz inni potomkowie koblenckich Romów i Sinti.

Uwaga, kamień znajduje się na nabrzeżu od strony rzeki Mozela, bliższy nabrzeża róg Peter-Almeier-Ufer i Eltzerhofstraße. Nam nie udało się go znaleźć z powodu wskazówek kierujących pod katedrę św. Kastora i tzw. Róg Niemiecki. Dlatego też fotografie, zamieszczone poniżej pochodzą ze źródeł zewnętrznych i udostępniamy je wyłącznie do celów edukacyjnych.

Opis upamiętnienia

Pomnik ma postać nieobrobionego kamienia (z doliny Maggia we włoskiej Szwajcarii), o rozmiarach ok. 135 cm wysokości i 90 cm szerokości. Napis umieszczony jest na odlewie z brązu w kształcie rozwiniętego zwoju papieru/papirusu, z podwiniętymi górną i dolną krawędzią. Napis tylko w jęz. niemieckim.

Napisy

Niem.

Wider das Vergessen // Zum Gedenken an die Sinti und Roma, die hier unter uns lebten.
Männer, Frauen und Kinder – Im Nationalsozialismus wurden sie aus ihrer Heimatstadt Koblenz in die Konzentrationslager deportiert und ermordet.

Tłum.

Aby nie zapomnieć // Ku pamięci Sinti i Romów, którzy żyli tu wśród nas. Mężczyźni, kobiety i dzieci – podczas narodowego socjalizmu zostali deportowani ze swojego rodzinnego miasta do obozu koncentracyjnego i zamordowani.

Data odsłonięcia

13.05.1997

Artysta

Manfred Lorisika

Inicjator

Stowarzyszenie Niemieckich Sinti i Roma landu Nadrenia-Palatynat

Adres

Uwaga, kamień znajduje się na nabrzeżu od strony rzeki Mozela, bliższy nabrzeża róg Peter-Almeier-Ufer i Eltzerhofstraße.
56068 Koblenz, Niemcy

Lokalizacja

50°21’46.3″N 7°35’57.3″E
50.362861, 7.599250

Materiały

http://gedenkorte.sintiundroma.de/index.php?ortID=44

http://www.blick-aktuell.de/Berichte/Gedenken-an-149-verschleppteund-ermordete-Sinti-und-Roma-191478.html

Galeria

 

Dodaj komentarz