Landau in der Pfalz (tablica)

Tło historyczne

Frank Loebsche Haus przy Kaufhausgasse 9 w Landau in der Pfalz od 1870 r. należał do rodziny Frank. Nabył go Zacharias Frank, pradziadek Anny Frank. Jest to przepiękny, gotycki trójkondygnacyjny, duży budynek. W czasie wojny służył on Niemcom do zbierania Żydów m.in. przed deportacją 22.10.1940 r. do południowo francuskiego obozu Gurs (tzw. Judenhaus). Dzisiaj mieści się w nim galeria (na dole; Galerie Z), nieco dalej część poświęcona historii kamienicy i samego Franka Loeb a na piętrze stała wystawa poświęcona historii Żydów z Landau i.d. Pfalz oraz wystawa planszowa ‘Ocaleni są wyjątkiem: ludobójstwo Sinti i Roma’ („Die Überlebenden sind die Ausnahme. Der Völkermord an den Sinti und Roma”), jak również sale edukacyjne na samej górze. Ponadto znajduje się tu siedziba Instytutu Franka Loeb oraz Centrum Dokumentacji.

Przed domem w bruku umieszczono stolperstein, poświęcony Oldze Loeb, internowanej m.in. w Theresienstadt, a na elewacji, po prawej stronie od drzwi – po obu stronach okna – znajdują się dwie tablice memorialne.

Opis upamiętnienia

Tablica z brązu znajduje się na rogu domu Franka Loeb, po prawej stronie okna. Po lewej zaś widnieje tej samej wielkości tablica z informacją, co to za obiekt.

Tekst przygotowany został w języku niemieckim.

Napisy

Niem.

Wider das Vergessen // Zum Gedenken / an die / während des / Nationalsozialismus / deportierten Sinti, / die unter uns lebten. / Männer, Frauen / und Kinder – / Im Nationalsozialismus / wurden sie in die / Konzentrationslager / deportiert / und ermordet.

Tłum.

Przeciwko zapomnieniu! Aby pamiętać o deportowanych przez nazistów Sintów, którzy żyli wśród nas. Mężczyźni, kobiety, dzieci – zostali w czasie narodowego socjalizmu deportowani i zamordowani w obozie koncentracyjnym.

Data odsłonięcia

15.05.2001

Inicjator

Verband Deutscher Sinti und Roma – Landesverband Rheinland-Pfalz (Niemieckie Stowarzyszenie Sinti i Roma – Rejon Nadrenii-Palatynatu)

Adres

Dom pradziadka Anny Frank – Frank-Loebsche Haus
Landau in der Pfalz, Kaufhausgasse 9, 76829 Landau in der Pfalz, Niemcy

Lokalizacja

49°11’57.2″N 8°06’44.5″E
49.199225, 8.112370

Materiały

https://www.youtube.com/watch?v=RS03Bclbnfc

Galeria

Dodaj komentarz