Nürnberg (pomnik)

Tło historyczne

15 września 1935 r. na zjeździe NSDAP w Norymberdze przyjęto „Die Nürnberger Gesetze” (też: Nürnberger Rassengesetze – ‘norymberskie ustawy rasowe’). Były to trzy ustawy określające zasady obywatelstwa w Rzeszy, ochrony krwi niemieckiej i niemieckiej czci oraz ustawa o barwach i fladze Rzeszy. Ustawy te stały się prawną podstawą systemowej eksterminacji wszystkich „elementów niechcianych”, obcych rasowo, kulturowo, nieakceptowanych: Żydów, nie-Aryjczyków, Cyganów/Romów, niepełnosprawnych, homoseksualistów, świadków Jehowy itd.

Opis upamiętnienia

Pomnik znajduje się w miejscu możliwie najbliższym budynku Stowarzyszenia Przemysłu i Kultury, w którym uchwalono ustawy norymberskie. Jest to sześcian ze stali kortenowskiej (zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/Stal_o_podwy%C5%BCszonej_odporno%C5%9Bci_na_warunki_atmosferyczne ), z wyciętym laserowo napisem – pod górną krawędzią każdej z czterech bocznych ścian. Sześcian jest osadzony na betonowym podeście.

Nieopodal, na kamiennym murku umieszczono ponadto tablicę z transparentnej pleksy z informacją o pomniku, autorze i miejscu w którym stoi pomnik.

Napisy

Niem.

+++ Zum Gedenken / an die Nürnberger Sinti und Roma, die Opfer / des Nationalsozialistischen / Völkermordes wurden. +++

Tłum.

‘+++ Dla upamiętnienia Norymberskich Sinti i Romów, którzy byli ofiarami hitlerowskiego ludobójstwa +++’

Data odsłonięcia

17.05.2000

Artysta

Hubertus Hess

Inicjator

Miasto Norymberga

Adres

Okolica Frauentorgraben 49, Róg ulic Stadtgraben i Färberstraße
90443 Nürnberg, Niemcy

Lokalizacja

49°26’50.1″N 11°04’19.9″E
49.447250, 11.072194

Materiały

Treść ustaw norymberskich w jęz. oryginalnym i tłumaczeniu na jęz. polski, zob. http://www.kosciol.pl/article.php/20040914222342895/

Zob. też:
http://www.holocaust.cz/images/events/nuernberger_gesetze.jpg

Galeria

Dodaj komentarz