Lwów w grafice – wystawa ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego

Koniec: 2017-09-16 16:00:00
Ratusz w Tarnowie

Lwów w grafice – wystawa ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego

28 sierpnia 2017 w tarnowskim Ratuszu została otwarta wystawa „Lwów w grafice”.

Ta wyjątkowa ekspozycja to 80 prac graficznych (miedzioryty, litografie, akwaforty, drzeworyty, wśród nich wiele ręcznie kolorowanych i barwnych), malarskich (akwarele, gwasze) i rysunkowych, przedstawiających Lwów od 1618 do 1934 roku, autorstwa ponad 40 artystów.
Twórcami przedstawień są znani malarze i graficy reprezentujący różne szkoły i środowiska europejskie. Są to m.in.: Abraham Hogenberg, Aurelio Passarotti, Francois Perneur, Franz Ksawery Gerstenberger, Antoni Lange, Karol Auer, Teofil Czyszkowski, August Gatton, Maciej Bogusz Stęczyński, Tadeusz Rybkowski, Janusz Wesołowski, Antoni Pilichowski, Stanisław Tondos. Dzięki nim odbywamy podróż przez wieki, podczas której odkrywamy niezwykłe miejsca Lwowa. Część z nich dziś nie istnieje lub zmieniła wygląd. Większość przetrwała, wzbudzając zachwyt różnorodną, wysokiej klasy architekturą, często kilkusetletnią.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego.

Patronem honorowym wystawy jest Oleh Mandiuk – Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie.

Wystawa jest praktyczną realizacją porozumienia o współpracy miedzy Muzeum Okręgowym w Tarnowie a Muzeum Historii Miasta Lwowa. W ramach tej współpracy planuje się nie tylko wymianę wystaw ale także spotkania muzealników z różnych działów a więc historyków, archeologów, edukatorów w celu znalezienia wspólnych pomysłów, fragmentów wspólnej historii (np. Tarnów siedzibą rządu Symona Petruli – rok 2020 będzie rokiem 100 rocznicy pobytu ukraińskiego rządu w Tarnowie).

Wystawa była czynna do 16 września 2017 roku.

Lwów w grafice - wystawa ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego

Lwów w grafice - wystawa ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego - logo