STUDIUM 80 – jubileuszowa wystawa absolwentów Państwowego Zawodowego Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie (lata 1980-1982)

Start: 2017-09-08 18:00:00
Koniec: 2017-09-24 16:00:00
Siedziba Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Galeria „Piwnica pod Trójką”

W ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie zrealizowana została wystawa pt.: „Studium 80”.

Wystawę zorganizowano ją dla słuchaczy studium (lata 1980-1982), z okazji jubileuszu 35. lecia ukończenia Państwowego Zawodowego Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie. Bierze w niej udział grupa artystów mieszkających obecnie w różnych częściach Polski, na co dzień zajmujących się twórczością własną, konserwacją dzieł sztuki, pracą w muzeach lub galeriach sztuki, będących wykładowcami na wyższych uczelniach artystycznych. Wystawa jest również wspomnieniem osób nieżyjących. Uczestnicy wystawy: Karol Badyna, Małgorzata Badyna (1957 – 2017), Małgorzata Baka, Roman Górczewski, Wojciech Dziurawiec, Romuald Górczewski, Zyta Kaleta, Janusz Maksymiuk, Andrzej Sobas, Jan Woźniakowski, Jacek Wróbel (1960-2011), Paweł Zabłocki.

Na wystawie pokazano prace charakteryzujące twórczość każdego z artystów, bardzo różnorodne zarówno pod względem kompozycyjnym, kolorystycznym, technicznym, jak i tematycznym, podkreślające ich indywidualność oraz własne przemyślenia. Prace pochodzą z różnych lat i różnych okresów twórczości. Są to rzeźby, malarstwo olejne i akwarelowe, grafiki, rysunki, ilustracje, tkaniny i projekty. Jest to pierwsza wystawa grupowa realizowana w ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej, na której prace zaprezentuje grono zaprzyjaźnionych twórców, którzy przez okres dwóch lat w tarnowskim studium konkretyzowali swoją wiedzę w dziedzinie sztuk pięknych. Po ukończeniu Studium Konserwacji każdy z nich poszedł własną drogą, by po wielu latach znowu się spotkać i wspólnie pokazać swój dorobek i osiągnięcia. Do tej pory zrealizowali trzy wspólne wystawy. Ta jest czwarta i uczestniczy w niej największa ilość artystów, będzie to 12 osób. Cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” realizowany jest od 2010 roku. Do tej pory w ramach cyklu zorganizowano 63 wystawy, w których uczestniczyło 71 artystów. Jednym z jego celów jest pokazywanie udziału artystów związanych z naszym miastem w tworzeniu sztuki współczesnej, która w sposób pośredni wpływa na codzienne życie każdego z nas.
Wystawy cieszą się dużą popularnością zarówno wśród artystów jak i w środowisku lokalnym Tarnowa, ma już swoją markę i grupę stałych odbiorców, którzy chętnie przychodzą na wernisaże i na poszczególne wystawy.

Miejsce: Siedziba MOT, Rynek 3
Wernisaż: 8 września, godz. 18.00
Wystawa czasowa, czynna do 24.09.2017
Kurator wystawy: Bożena Szczupak